Ściany murowane - poradnik

Wiata garażowa - jak dokonać zgłoszenia budowlanego?

wiata garażowaZgłoszenia budowlanego dla obiektów, które nie wymagają posiadania pozwolenia na budowę dokonuje się osobiście we właściwym dla miejsca budowy Starostwie Powiatowym. Stosując odpowiedni formularz należy podać zarys inwestycji, jej planowany czas rozpoczęcia oraz sposób realizacji. Do zgłoszenia nie dołącza się na ogół żadnych istotnych załączników, a jedynie oczekuje aż uprawniony organ wyda tzw. milczące zezwolenie na prowadzenie prac. Zezwolenie to następuje wówczas, gdy starostwo nie znajduje powodów dla wydania pisemnego sprzeciwu realizowania zamierzonego przez nas przedsięwzięcia. Czas rozpatrywania zgłoszenia wynosi 30 dni licząc od daty jego złożenia.

Jak poprawić izolacyjność akustyczną paneli podłogowych?

panele podłogowePanele podłogowe są w ostatnim czasie bardzo popularnym sposobem na wykończenie domowych posadzek.  Świetnie się prezentują i nie kosztują wiele, ale niestety mają również jedną zasadniczą wadę. Mianowicie: są jednym z materiałów najbardziej przenoszącym dźwięki. Stąd częsty efekt, tzw. stukającej podłogi lub liczne uwagi sąsiadów mieszkających pod nami. Aby sytuacja uległa poprawie, pod panele należy stosować specjalne podkłady, najlepiej o podwyższonej izolacyjności akustycznej. Do wyboru w powyższym zakresie istnieje szereg różnorodnych rozwiązań. Można zdecydować się na izolację akustyczną z materiałów naturalnych, np. korka lub zastosować podkład sztuczny, np. z polistyrenu ekstrudowanego.

Tynki wapienne - gdzie stosować?

tynk wapiennyTynki wapienne mają wszechstronne zastosowanie. Można nakładać je na ściany zewnętrzne i wewnętrzne. Nadają się do wszelkiego rodzaju pomieszczeń, ale ze względu na wysoką odporność na korozję biologiczną doskonale sprawdzają się w placówkach służby zdrowia, żłobkach, przedszkolach oraz w pomieszczeniach, w których przebywają alergicy. Tynki wapienne można nakładać ręcznie lub maszynowo na wszelkiego rodzaju podłoża. Są one szczególnie przydatne podczas renowacji obiektów zabytkowych, ponieważ nadają się do zastosowania na stare i podniszczone tynki, bez konieczności całkowitego ich usuwania. Warunkiem jest jednak, że tynki te muszą być mocniejsze od nakładanych na nie tynków wapiennych.

Zobacz także