Izolacje - poradnik

W jakim stopniu wełna mineralna pochłania dźwięk?

wełna mineralnaWełna mineralna charakteryzuje się wieloma cechami wykorzystywanymi przy produkcji izolacyjnych materiałów budowlanych. Jedną z nich jest zdolność zawartego w niej powietrza do znacznego pochłaniania fali dźwiękowej. Wełna mineralna (szklana i skalna) jest doskonałym pochłaniaczem. Na ogół jest klasyfikowana w klasie A pochłaniania (najwyższej). Stopień pochłaniania zależy od grubości produktu: im cieńszy tym gorsze pochłanianie. Różne jest też pochłanianie w różnych częstotliwościach. Proponujemy wykonanie przedścianek i wypełnienie ich możliwie grubą warstwą wełny mineralnej. Przez wypełnienie przestrzeni powietrznej między okładziną przegrody szkieletowej a murem odpowiednio dobranym, wysokiej jakości materiałem można będzie uzyskać znaczne zwiększenie izolacyjności akustycznej tej przegrody. Pamiętajmy o tym, że działa tu tzw. prawo masa-sprężyna-masa, które wykazuje, że wełna wypełniająca szkielet amortyzuje dźwięk przenoszony przez sztywne płyty okładzinowe. Najkorzystniej działającym tworzywem wypełniającym są materiały włókniste, tj. wełna mineralna i wełna szklana. Im większa grubość wełny tym lepsza izolacyjność akustyczna. (Opracowano na podstawie strony www.miwo.pl)

Czy styropian starzeje się i po pewnym czasie znika?

Styropian, który spełnia wymagania polskiej normy PN-B-20130:1999 jest odporny na starzenie. Nie gnije, zachowuje swoje właściwości fizyczne, kształt i wymiary. Nie jest odporny natomiast na działanie rozpuszczalników organicznych takich jak np. aceton, eter, nitro, benzen, terpentyna, benzynę, alkohol, produkty smołowe.

styropian

Czy można łączyć wełnę mineralną ze styropianem?

ocieplenie ścian styropianemChociaż wełna mineralna i styropian mają bardzo zbliżone właściwości termoizolacyjne, nie zaleca się stosowania ich zamiennie podczas wykonywania docieplenia - nawet wówczas, gdy obydwa materiały mają taką samą grubość. Przeszkodą jest tu różna twardość i przede wszystkim nasiąkliwość tych produktów. Szczególnie niekorzystne jest połączenie, w którym wełna zamknięta jest między dwoma warstwami styropianu.

Zobacz także