Ściany drewniane - poradnik
W jaki sposób ocieplić dom z bali?
Dom drewniany z bali należy ocieplić w podobny sposób, jak ma to miejsce w przypadku wykonywania ocieplenia domu zbudowanego w systemie szkieletowym. Układ warstw docieplenia od strony ściany powinien wyglądać następująco:
- Folia paroizolacyjna zamocowana do ściany.
- Warstwa wełny mineralnej umieszczonej między deskami o przekroju 4 x 10 cm. Wełna powinna mieć w takim układzie również 10 cm grubości.
- Warstwa wiatroizolacji chroniącej wełnę mineralną.
- Siding lub podbitka z desek.
Czy można wełną mineralną ocieplić szkieletowy dom drewniany?
Do ocieplenia można użyć wełny mineralnej, ale tylko tej przeznaczonej specjalnie do ocieplenia domów z drewna. Płyty przykleja się bezpośrednio do poszycia i dodatkowo mocuje specjalnymi łącznikami. Na płyty nakłada się siatkę z włókna szklanego, zatopioną w warstwie zaprawy klejącej. Wszystko pokrywa się tynkiem o dobrej paroprzepuszczalności (mineralnym). Wadą tego rozwiązania jest łatwość przenikania wilgoci przez warstwę ocieplającą, kiedy długotrwały deszcz pada na elewację.
materiały budowlane, wełna mineralna, ocieplenie domu, czym ocieplić ściany, jak ocieplić dom, wełna mineralna na poddaszu
Czym ocieplić dom drewniany o konstrukcji szkieletowej?
Najlepiej do ocieplenia szkieletowego domu drewnianego zastosować styropian z rowkowaną spodnią stroną. Najpierw na poszyciu zewnętrznym ściany szkieletowej układa się folię wiatroizolacyjną (zapobiega wnikaniu wilgoci do konstrukcji ściany), a później żłobieniami w kierunku pionowym - styropian. Do mocowania należy użyć specjalnych kołków z talerzykami z tworzywa. Na płyty styropianowe nakłada się zaprawę klejową z włókna szklanego (warstwa zbrojąca). Całość gruntuje się, a następnie naciąga tynk o niskiej nasiąkliwości (akrylowy lub silikonowy).
Zobacz także