Ściany drewniane - poradnik

W jaki sposób ocieplić dom z bali?

Dom drewniany z bali należy ocieplić w podobny sposób, jak ma to miejsce w przypadku wykonywania ocieplenia domu zbudowanego w systemie szkieletowym. Układ warstw docieplenia od strony ściany powinien wyglądać następująco:

dom z bali

  1. Folia paroizolacyjna zamocowana do ściany.
  2. Warstwa wełny mineralnej umieszczonej między deskami o przekroju 4 x 10 cm. Wełna powinna mieć w takim układzie również 10 cm grubości.
  3. Warstwa wiatroizolacji chroniącej wełnę mineralną.
  4. Siding lub podbitka z desek.

Czy można wełną mineralną ocieplić szkieletowy dom drewniany?

wełna mineralnaDo ocieplenia można użyć wełny mineralnej, ale tylko tej przeznaczonej specjalnie do ocieplenia domów z drewna. Płyty przykleja się bezpośrednio do poszycia i dodatkowo mocuje specjalnymi łącznikami. Na płyty nakłada się siatkę z włókna szklanego, zatopioną w warstwie zaprawy klejącej. Wszystko pokrywa się tynkiem o dobrej paroprzepuszczalności (mineralnym). Wadą tego rozwiązania jest łatwość przenikania wilgoci przez warstwę ocieplającą, kiedy długotrwały deszcz pada na elewację.

Czym ocieplić dom drewniany o konstrukcji szkieletowej?

dom drewnianyNajlepiej do ocieplenia szkieletowego domu drewnianego zastosować styropian z rowkowaną spodnią stroną. Najpierw na poszyciu zewnętrznym ściany szkieletowej układa się folię wiatroizolacyjną (zapobiega wnikaniu wilgoci do konstrukcji ściany), a później żłobieniami w kierunku pionowym - styropian. Do mocowania należy użyć specjalnych kołków z talerzykami z tworzywa. Na płyty styropianowe nakłada się zaprawę klejową z włókna szklanego (warstwa zbrojąca). Całość gruntuje się, a następnie naciąga tynk o niskiej nasiąkliwości (akrylowy lub silikonowy).

Zobacz także