Ściany murowane - poradnik

Skąd pochodzi pomysł budownictwa podziemnego?

Dom pod ziemią
Do budowy domu pod ziemią potrzebujemy tych samych materiałów co do tradycyjnego domu.
Choć podziemne domy wciąż są jeszcze mało popularne – to jednak istnieją. Pomysłodawcą i jednocześnie prekursorem budownictwa podziemnego jest amerykański architekt Malcolm Wells. Na początku lat sześćdziesiątych minionego stulecia przeniósł on swoje biuro pod ziemię. Ogrodził się w ten sposób od hałasu i ulicznego zgiełku i tym samym przekonał na własnej skórze, że pomysł może funkcjonować. Idąc za ciosem – w późniejszym czasie nie zaprojektował już niczego ponad poziomem gruntu. Stworzył jednak wiele projektów podziemnych. Wśród nich są domy mieszkalne, biura, a nawet stacje benzynowe. Pomysł Wellsa szybko podchwycili amerykańscy hipisi. Chcieli oni budować szybko, łatwo i pozostawać w zgodzie z naturą, co umożliwiała im właśnie alternatywa domów podziemnych. Jeden z nich zbudował dom za 50 dolarów i napisał o tym książkę. W późniejszych latach powstawały domy podziemne w Anglii, Francji oraz Holandii. Jeden istnieje także w Polsce.

Jak budować ściany z pustaków ceramicznych?

pustaki ceramiczneŚciany z pustaków ceramicznych powstają w sposób analogiczny do ścian z cegły lub innych materiałów murarskich. Jednak pustaki wielkogabarytowe pozwalają zdecydowanie przyspieszyć proces budowy i szybciej ją ukończyć. Trzeba jedynie pamiętać, że ściany zewnętrzne z pustaków ceramicznych spoinuje się przy użyciu zaprawy ciepłochłonnej. To z kolei wymaga odczekania z budową, aż do nastania dodatnich temperatur na zewnętrz. Zaprawy ciepłochłonne stosuje się bowiem w temperaturze nie niższej niż +5 stopni Celsjusza. Budowę ścian rozpoczyna się od wypoziomowania podłoża i wyciągnięcia w górę narożników budynku. Przestrzenie pomiędzy narożnikami wypełnia się później stosując zasadę od narożnika do narożnika. W czasie budowy nie wolno zapominać o stałym kontrolowaniu poziomu narożników oraz pionu ściany.

Połączenie ścian zewnętrznych ze ścianami wewnętrznymi nośnymi

Najlepiej jest ściany wewnętrzne nośne wznosić w tym samym czasie, co ściany zewnętrzne. Wówczas w co drugiej warstwie pustaków – pustak ściany nośnej wpuszcza się na głębokość 10-15 cm w ścianę zewnętrzną. Pozostałe pustaki dostawia się jedynie do czoła i przykleja do powierzchni ściany zewnętrznej za pomocą zaprawy murarskiej. Jeżeli ściany wewnętrzne nie są wznoszone w tym samym czasie, co zewnętrzne – należy przewidzieć możliwość ich późniejszego połączenia z sobą. W powyższym celu wykonuje się specjalne zazębienia murarskie, zwane fachowo – strzępiami.

pustaki ceramiczne

Zobacz także