Ściany murowane - poradnik

Rodzaje marmolitu - czym się różnią?

rodzaje marmolituMarmolit występujący w składach budowlanych i marketach różni się od siebie przede wszystkim grubością ziaren. Rozróżnia się marmolit drobno, średnio i gruboziarnisty. Grubość ziaren w tym tynku cienkowarstwowym może wynosić od 1,5 mm do 3,0 mm. Trzeba przy tym pamiętać, że bardziej dekoracyjnie prezentują się tynki o większej grubości ziaren, ale też są one zdecydowanie mniej wydajne. Podczas, kiedy w przypadku marmolitu drobnoziarnistego na 1m² powierzchni wystarczy go od 3 do 4 kg, to kryjąc powierzchnię tynkiem gruboziarnistym - potrzeba go już nawet 7 kg/m². Ponadto, że tynki mają różne grubości ziaren – różnią się jeszcze od siebie kolorystyką. Obecnie, na rynku handlowym występują w około 20 wzorach, w zależności od ich producenta.

Jak budować ściany z pustaków ceramicznych?

pustaki ceramiczneŚciany z pustaków ceramicznych powstają w sposób analogiczny do ścian z cegły lub innych materiałów murarskich. Jednak pustaki wielkogabarytowe pozwalają zdecydowanie przyspieszyć proces budowy i szybciej ją ukończyć. Trzeba jedynie pamiętać, że ściany zewnętrzne z pustaków ceramicznych spoinuje się przy użyciu zaprawy ciepłochłonnej. To z kolei wymaga odczekania z budową, aż do nastania dodatnich temperatur na zewnętrz. Zaprawy ciepłochłonne stosuje się bowiem w temperaturze nie niższej niż +5 stopni Celsjusza. Budowę ścian rozpoczyna się od wypoziomowania podłoża i wyciągnięcia w górę narożników budynku. Przestrzenie pomiędzy narożnikami wypełnia się później stosując zasadę od narożnika do narożnika. W czasie budowy nie wolno zapominać o stałym kontrolowaniu poziomu narożników oraz pionu ściany.

Połączenie ścian zewnętrznych ze ścianami wewnętrznymi nośnymi

Najlepiej jest ściany wewnętrzne nośne wznosić w tym samym czasie, co ściany zewnętrzne. Wówczas w co drugiej warstwie pustaków – pustak ściany nośnej wpuszcza się na głębokość 10-15 cm w ścianę zewnętrzną. Pozostałe pustaki dostawia się jedynie do czoła i przykleja do powierzchni ściany zewnętrznej za pomocą zaprawy murarskiej. Jeżeli ściany wewnętrzne nie są wznoszone w tym samym czasie, co zewnętrzne – należy przewidzieć możliwość ich późniejszego połączenia z sobą. W powyższym celu wykonuje się specjalne zazębienia murarskie, zwane fachowo – strzępiami.

pustaki ceramiczne

Zobacz także