Remont - poradnik

Przekształcenie budynku – formalności

zdjęcie 1Przy przekształceniu budynku gospodarczego w mieszkalny jest porównywalna ilość formalności do załatwienia, co w przypadku tradycyjnej budowy domu od podstaw. W pierwszej kolejności należy zajrzeć do Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego i sprawdzić, czy takowe przekształcenia są w nim uwzględnione. Jeśli planu na danym terenie nie ma – należy wystąpić o warunki zabudowy. Po ich otrzymaniu oraz sporządzeniu projektu budowlanego – można składać wniosek o wydanie decyzji na budowę. Niestety dokument ten jest konieczny w przeważającej liczbie przypadków. Jest to podyktowane faktem, że prace jakie obejmują przekształcenie raczej wybiegają w sposób znaczący poza te, które Prawo Budowlane precyzuje jako remont. Z wydaniem pozwolenia łączy się też konieczność zatrudnienia kierownika budowy. Choć tutaj urzędnicy mogą zwolnić nas ze wspomnianego obowiązku, jeżeli planowane prace nie są bardzo skomplikowane. Konieczne jest też dokonanie zgłoszenia o przekształceniu funkcji posiadanego na działce budynku.

Jak wykonać sufit podwieszany?

płyty karton-gipsSufit podwieszany najłatwiej jest wykonać stosując płyty gipsowo – kartonowe. Rodzaj i grubość tych płyt należy dobrać do rodzaju pomieszczenia oraz funkcji, jaką ma spełniać sufit. W pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności – warto zastosować płyty impregnowane. Aby powstał sufit podwieszany konieczne jest stworzenie rusztu z profili metalowych. Konstrukcję rusztu można tworzyć na kilka sposobów. Jej rodzaj zależy między innymi od wielkości pomieszczenia. Profile nośne często mocuje się do zamontowanych uprzednio profili przyściennych. W pomieszczeniach o większej powierzchni profile trzeba łączyć ze sobą. Służą do tego specjalne łączniki krzyżowe lub łączniki poprzeczne jednostronne lub dwustronne. Do spodniej warstwy rusztu przykręca się płyty kartonowo – gipsowo, wykonuje szpachlowanie miejsc ich spoinowania i ostatecznie – maluje sufit na wybrany kolor.

Jak uatrakcyjnić wnętrze przy pomocy sufitu podwieszanego?

zdjęcie 1Płyty gipsowo – kartonowe, które stosuje się na sufity podwieszane najczęściej - nie muszą wcale pokrywać całej powierzchni stropu. Sufit można wykonać tylko w określonych obrębach, np. wokoło obwodu pomieszczenia, nad umywalką, nad jadalnianym stołem, czy nad łóżkiem w sypialni. Sufit można formować na różnoraki sposób. Z płyt można tworzyć łuki, skosy, itp. Podwieszona płyta może mieć także nieosłonięte boki. Takie sufity przy odpowiednim ich podświetleniu są w stanie nadać niepowtarzalnego klimatu niemal każdemu wnętrzu. Ich zaletą jest także to, ze skrzętnie ukrywają przewody instalacyjne prowadzone po stropie.

Zobacz także