Ściany murowane - poradnik

Płyta fundamentowa, czy fundament kopany?

fundament domuNa pytanie, które z rozwiązań jest lepsze nie ma niestety jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ sposób posadowienia budynku zawsze trzeba traktować indywidualnie. Nie jest jednak prawdą, że płyta fundamentowa jest droga lub niedostatecznie pewna dla konstrukcji budynku. Jest to w pełni bezpieczny i dobry sposób budowy domu od postaw, a w niektórych przypadkach nawet tańszy od kosztów wykonania tradycyjnego fundamentu. Nad zastosowaniem płyty fundamentowej warto zastanowić się szczególnie wówczas, kiedy mamy do czynienia z gruntami niewysadzinowymi. Jest ona również dobrym rozwiązaniem w przypadku gruntów słabo nośnych i niesprzyjających łatwemu posadowieniu budynku. Przy użyciu płyty można też stawiać domy na skarpach. Jednak im trudniejsze warunki wodno – gruntowe – tym koszty stanu „zero” budynku będą wyższe.

Wady płyt fundamentowych

płyta fundamentowaO ile nie istnieje żadne ryzyko, że płyta fundamentowa nie zdoła udźwignąć i przenieść na grunt ciężaru domu, o tyle to wciąż innowacyjne w Polsce rozwiązanie posiada kilka istotnych wad. Najważniejszą jest fakt, że w niektórych przypadkach wykonanie płyty rzeczywiście może okazać się droższe od wymurowania tradycyjnych ław i ścian fundamentowych. Inną istotną wadą stosowania płyt jest to, że wszystkie przyłącza trzeba przewidzieć już na etapie projektowania fundamentu budynku. Ponadto, do wykonania płyty nadaje się wyłącznie beton pochodzący z wytwórni o wysokiej jakości i klasie. Najważniejsze jednak jest to, że po zakończeniu budowy – nie jest możliwe dobudowanie choćby najmniejszych rozmiarów piwnicy.

Jakie elementy budynku wymagają zbrojenia?

zdjęcie 1Zbrojenie wykonuje się w celu wzmocnienia wytrzymałości betonu. Materiał ten wbrew pozorom jest dość kruchy, przez co często wymaga poprawienia jego parametrów wytrzymałościowych. Do powyższego celu wykorzystuje się stal w postaci różnego rodzaju prętów. W domach jednorodzinnych zbroi się najczęściej ławy i ściany fundamentowe oraz płyty, na których ma zostać posadowiony budynek. Zbrojone są również stropy, wieńce oraz nadproża okienne i drzwiowe. Zbrojenie wykonuje się także w przypadku budowy balkonów, tarasów oraz schodów. W wielu przypadkach wzmocnienia wymagają też nawierzchnie przydomowych podjazdów dla samochodów, czy fundamenty pod cięższe ogrodzenia murowane.

Zobacz także