Remont - poradnik

Odszkodowanie za zalane mieszkanie - jak uzyskać?

grzyb na ścianie po zalaniuJeśli nasze mieszkanie z jakichś powodów uległo zalaniu – szkody trzeba jak najszybciej zgłosić do Towarzystwa Ubezpieczeniowego, z którym zawarliśmy umowę ubezpieczeniową. Na miejsce zdarzenia z całą pewnością przybędzie rzeczoznawca, który dokona wyceny zakresu strat. Jeśli zalanie spowodował niefrasobliwy sąsiad – odszkodowanie zostanie nam wypłacone z jego ubezpieczenia. Gdy, jednak to nam zdarzyła się nieszczęśliwa w skutkach awaria – pieniądze będą pochodziły z naszych własnych składek. W sytuacji, kiedy mieszkanie w ogóle nie posiada ubezpieczenia, a szkodę w nim spowodował ktoś inny – roszczeń wobec niego można dochodzić jedynie na dość skomplikowanej drodze sądowej. Dlatego też zawsze, kiedy nad naszym mieszkaniem znajduje się inne – posiadanie ubezpieczenia na wypadek zalania jest bardzo wskazane.

Jak naprawić sufit po zalaniu?

plama na suficieNaprawa sufitu zależy w dużej mierze od rozmiarów powstałych na skutek zalania szkód. Zawsze jednak widok brunatnych zacieków wiąże się z koniecznością zeskrobania odspojonych od podłoża warstw farby oraz gładzi, a czasami również fragmentu tynku. Miejsca ubytków należy najpierw starannie osuszyć, a następnie pokryć preparatem gruntującym. Po jego wyschnięciu można przystąpić do uzupełniania dziur. Rodzaj zastosowanego materiału powinien odpowiadać temu, który został wcześniej usunięty. Przy niewielkich zaciekach, wystarczająca okazuje się cementowa szpachla w kolorze białym, którą należy starannie nanieść na sufit szpachelką. Podczas nanoszenia konieczna jest dbałość o wygładzanie szpachlowanych powierzchni. Pozostałe nierówności szlifuje się po wyschnięciu szpachli, a następnie maluje sufit wybraną farbą malarską.

Co zrobić z zalaną podłogą?

podłoga w mieszkaniuNiestety po poważniejszych zalaniach wierzchniej warstwy podłogi najczęściej nie udaje się uratować. Problematyczne jest przede wszystkim długotrwałe działanie na nią wody. Jeśli jednak zareagujemy wystarczająco szybko – istnieje szansa, że okładziny podłogowej nie trzeba będzie wymieniać na nową. W przypadku mniejszej ilości wody, która znalazła się na podłodze trzeba ją po prostu jak najszybciej usunąć. Większe zalania wymagają zdemontowania okładziny oraz osuszenia podkładu znajdującego się pod nią. Jeżeli podłoga jest pływająca – jej demontaż przebiega bez większych problemów. Gorzej jest, z okładzinami przyklejonymi na stałe do podłoża oraz deskami mocowanymi do legarów. Jednak i w takich sytuacjach zaleca się zdjęcie przynajmniej kilku elementów. Ma to na celu zmniejszenie napięcia w posadzce, następującego na skutek pęcznienia nasiąkniętego wodą materiału okładzinowego.

Zobacz także