Ściany murowane - poradnik

Ocieplenie ścian z gazobetonu

styropianPrzegrody zbudowane z gazobetonu, zwanego także betonem komórkowym mogą być ocieplone nieco cieńszą warstwą materiału izolacyjnego, aniżeli ich odpowiedniki powstałe z ceramiki lub innych materiałów budowlanych. Wynika to z faktu, iż gazobeton posiada dobre właściwości termoizolacyjne. Na ścianach dwuwarstwowych wystarczy zastosować styropian lub wełnę mineralną w warstwie o grubości 9 – 14 cm. Ściany trójwarstwowe można ocieplić warstwą 8 – 13 cm. Wykończenie ścian z gazobetonu polega na ich otynkowaniu. Na zewnętrzną powierzchnię ścian stosuje się tynki mineralne. Na wewnętrzną natomiast – tynki gipsowe lub suchą zabudowę z płyt gipsowo – kartonowych.

Czy gazobeton jest dobrym materiałem do budowy ścian?

gazobetonGazobeton jest lekki, odporny na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych i niepalny. Ponad to, jest on jednak przede wszystkim materiałem o dobrych parametrach termoizolacyjnych. Zatem ściany, które z niego powstają są ciepłe, a ich wzniesienie kosztuje mniej niż przy zastosowaniu tradycyjnej ceramiki. Beton komórkowy ma jednak jedną zasadniczą wadę. Nie posiada dobrej izolacyjności akustycznej. Dlatego też nie warto stosować go w miejscach, w których użytkownikowi w sposób szczególny zależy na komforcie akustycznym.

Budowa ścian działowych - błędy

budowa domuChoć ściany działowe są teoretycznie mniej skomplikowane do wykonania aniżeli grube ściany nośne – to błędy wykonawcze zdarzają się również w ich przypadku. Nieprawidłowo wzniesione ściany działowe nie posiadają najczęściej odpowiedniej izolacyjności akustycznej, są krzywe lub źle posadowione na podłożu. Podczas wznoszenia ścian działowych należy pamiętać, że żadnego ich typu nie łączy się na sztywno ze stropem, a zawsze pozostawia w tym miejscu szczelinę wentylacyjną. Ważne jest również, aby cięższych przegród nie murować bezpośrednio na jastrychu, przykrywającym warstwę ocieplenia podłogi. W przypadku lekkich ścianek z płyt gipsowo – kartonowych należy stosować specjalne taśmy izolacyjne, które oddzielą konstrukcję przegrody od podłogi i zapobiegną przenoszeniu się dźwięków. Miejsce bruzd instalacyjnych powinno zostać dokładnie przemyślane, a lokalizacja i ilość puszek, czy gniazdek elektrycznych dostosowana do wymogów oraz indywidualnych potrzeb przyszłych użytkowników domu.

Zobacz także