Remont - poradnik

Na czym polega renowacja drewnianej elewacji?

elewacja drewnianaTrzeba zdawać sobie sprawę, że kompleksowa renowacja elewacji z drewna nie jest zadaniem łatwym i wymaga poświęcenia odpowiedniej ilości czasu oraz wkładu pracy. Dlatego też lepiej jest nie dopuszczać do większych zniszczeń drewna. Jeśli jednak już do nich dojdzie – praca polega głównie na szlifowaniu drewnianych desek. Można to wykonywać ręcznie lub przy użyciu szlifierki mechanicznej. Ostatni szlif powinien być wykonany papierem drobnoziarnistym, aby powierzchnia drewna była gładka. Następnie na deski nakłada się impregnat, stosuje odpowiednie środki grzybobójcze lub owadobójcze i względnie pokrywa elewację lakierem lub bejcuje się ją. Takie postępowanie jest jednak możliwe jedynie w sytuacjach, kiedy zniszczenia z desek można usunąć. Jeśli są one głębsze i poważniejsze – deski trzeba wymienić na nowe.

Odszkodowanie za zalane mieszkanie - jak uzyskać?

grzyb na ścianie po zalaniuJeśli nasze mieszkanie z jakichś powodów uległo zalaniu – szkody trzeba jak najszybciej zgłosić do Towarzystwa Ubezpieczeniowego, z którym zawarliśmy umowę ubezpieczeniową. Na miejsce zdarzenia z całą pewnością przybędzie rzeczoznawca, który dokona wyceny zakresu strat. Jeśli zalanie spowodował niefrasobliwy sąsiad – odszkodowanie zostanie nam wypłacone z jego ubezpieczenia. Gdy, jednak to nam zdarzyła się nieszczęśliwa w skutkach awaria – pieniądze będą pochodziły z naszych własnych składek. W sytuacji, kiedy mieszkanie w ogóle nie posiada ubezpieczenia, a szkodę w nim spowodował ktoś inny – roszczeń wobec niego można dochodzić jedynie na dość skomplikowanej drodze sądowej. Dlatego też zawsze, kiedy nad naszym mieszkaniem znajduje się inne – posiadanie ubezpieczenia na wypadek zalania jest bardzo wskazane.

Jak naprawić sufit po zalaniu?

plama na suficieNaprawa sufitu zależy w dużej mierze od rozmiarów powstałych na skutek zalania szkód. Zawsze jednak widok brunatnych zacieków wiąże się z koniecznością zeskrobania odspojonych od podłoża warstw farby oraz gładzi, a czasami również fragmentu tynku. Miejsca ubytków należy najpierw starannie osuszyć, a następnie pokryć preparatem gruntującym. Po jego wyschnięciu można przystąpić do uzupełniania dziur. Rodzaj zastosowanego materiału powinien odpowiadać temu, który został wcześniej usunięty. Przy niewielkich zaciekach, wystarczająca okazuje się cementowa szpachla w kolorze białym, którą należy starannie nanieść na sufit szpachelką. Podczas nanoszenia konieczna jest dbałość o wygładzanie szpachlowanych powierzchni. Pozostałe nierówności szlifuje się po wyschnięciu szpachli, a następnie maluje sufit wybraną farbą malarską.

Zobacz także