Ściany murowane - poradnik

Na co zwrócić uwagę podczas odbioru domu od dewelopera?

zdjęcie 1Odbiór domu od dewelopera jest ostatnią z formalności, przez które trzeba przejść w czasie realizacji inwestycji. Na tę okoliczność warto poprosić o pomoc osobę posiadającą stosowną wiedzę budowlaną. Takiej osobie jest bowiem łatwiej ocenić jakość wykonanych prac i wychwycić ewentualne usterki. Jeśli takie zostaną zauważone – pamiętajmy, że deweloper jest zobowiązany je usunąć w ustalonym z nami terminie. Przede wszystkim podczas odbioru budynku zwracajmy uwagę na wielkość i rozkład pomieszczeń, które przewiduje projekt budowlany. Sprawdźmy działanie poszczególnych instalacji, w które deweloper wyposażył dom. Oceńmy równość ścian i podłóg oraz zwróćmy uwagę na dach, rynny i rury spustowe.

Jaka działka pod budowę domu?

działka budowlanaWybór działki pod budowę domu jest pierwszym i bardzo ważnym krokiem w tym skomplikowanym procesie, jakim jest budowa. Przed dokonaniem transakcji zwracamy najczęściej uwagę na wielkość działki, jej lokalizację i oczywiście cenę. Jednak prócz tego konieczne jest sprawdzenia stanu prawnego nieruchomości, jej dokładnych granic oraz zastanowienie się z jakiego rodzaju gruntem mamy do czynienia. Wykonanie badań geotechnicznych nie jest aktualnie wymagane przez Prawo budowlane, ale w niektórych przypadkach warto takie badania zlecić. Obok tych czynników – warto również wziąć pod uwagę okoliczną infrastrukturę oraz najbliższe sąsiedztwo. Dobrze jest również zajrzeć do Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego i sprawdzić, czy w przyszłości nie planuje się tuż za naszą parcelą wybudować fabryki, zakładu przemysłowego, czy innego niepożądanego przez nas obiektu.

Formalności związane z budową domu

budowa domuFormalności budowlane mają jeden cel, a jest nim uzyskanie pozwolenia na budowę. Jest to proces wymagający poświęcenia odpowiedniej ilości czasu, zgromadzenia stosownych dokumentów, a niekiedy wykazania się ogromnym spokojem i opanowaniem. Obowiązujące w Polsce Prawo budowlane jest bowiem niespójne i w jego zagmatwanych przepisach gubią się czasami nawet sami urzędnicy. O wydanie pozwolenia na budowę należy złożyć wniosek w powiatowym wydziale architektury i urbanistyki. Do wniosku dołącza się cztery egzemplarze zaadaptowanego projektu budowlanego i szereg innych ustaleń i zezwoleń. Dla bardziej niecierpliwych inwestorów warto polecić wynajęcie firmy, która za odpowiednią opłatą załatwi wszystkie urzędnicze formalności budowlane. Takich firm na rynku usług istnieje wbrew pozorom całkiem sporo.

Zobacz także