Materiały wykończeniowe - poradnik

Na co zwrócić uwagę podczas impregnacji drewna?

impregnacja drewnaStosując środki silnie toksyczne należy przede wszystkim zwrócić uwagę na własne bezpieczeństwo. Pamiętajmy, że tego rodzaju impregnaty można stosować jedynie poza budynkiem. Oprócz tego przed rozpoczęciem pracy warto wyposażyć się w odzież ochronną oraz gumowe rękawice. Pamiętajmy także o zabezpieczeniu przed zachlapaniem i zabrudzeniem powierzchni, na której pracujemy. Dodatkowo, należy zdawać sobie sprawę, że powierzchnia, którą mamy zamiar impregnować powinna zostać do tego uprzednio odpowiednio przygotowana(szlifowanie, oczyszczanie i odtłuszczanie). Impregnatów nie należy stosować na drewno mokre, a przy impregnacji poza budynkiem – podczas niesprzyjającej aury. Najlepsza pora na przeprowadzanie impregnacji zewnętrznej to suche i słoneczne lato. Impregnat musi bowiem wyschnąć.

Płyty drewnopochodne – rodzaje

zdjęcie 1Drewno jest surowcem znanym i chętnie stosowanym w różnych dziedzinach. Przetworzone – służy także do wyrobu z niego innych, równie przydatnych wyrobów. Płyty drewnopochodne to popularne sklejki, płyty wiórowe, wiórowo – cementowe, płyty OSB, paździerzowe, wiórowo – paździerzowe oraz płyty pilśniowe. Wymienione rodzaje płyt drewnopochodnych różni od siebie postać zastosowanego przy produkcji surowca oraz sposób ich wytwarzania. Wszystkie wyroby drewnopochodne mają szerokie spektrum zastosowania i prawie wszystkie znajdują uznanie ich późniejszych użytkowników.

Zastosowanie płyt drewnopochodnych

zdjęcie 1Płyty drewnopochodne są materiałem trwałym i wytrzymałym. Z tych też powodów ich zastosowanie jest szerokie. Znajdują uznanie w budownictwie, transporcie oraz przemyśle meblowym. W zależności od rodzaju płyt, wykonuje się nich tak elementy konstrukcyjne budynku, jak i stosuje podczas wykańczania wnętrz oraz przy wyrobie mebli. Płyty drewnopochodne służą do produkcji paneli podłogowych, paneli boazeryjnych i jako samodzielne okładziny ścienne. Produkuje się z nich meble, wykorzystuje jako poszycie skrzydeł drzwiowych. Są też materiałem izolacyjnym zarówno w izolacjach akustycznych, jak i w cieplnych. Płyty nośne OSB powszechnie stosuje się podczas wznoszenia budynków w technologii szkieletowej. Można z nich też tworzyć konstrukcję przegród budowlanych, układać podłogi oraz wykonywać stropy lub poszycie dachów.

Zobacz także