Materiały wykończeniowe - poradnik

Na co nie nadaje się silikat?

silikatowe płyty (fot. prlog.org)Wyroby wapienno – piaskowe, zwane potocznie silikatami nie nadają się przede wszystkim do budowy ścian jednowarstwowych, ponieważ mają niską izolacyjność cieplną. Przegrody należy więc wznosić dwu lub najlepiej trójwarstwowo. Nie specjalnie ekonomicznie wychodzi również budowanie z silikatów ścian fundamentowych i piwnicznych, gdyż trzeba wówczas zastosować bardzo dokładną izolację przeciwwilgociową. Według obliczeń doświadczonych wykonawców tańsze jest użycie zwykłych bloczków betonowych. Silikaty nie nadają się również na stropy, ponieważ są zbyt ciężkie. W budowlach silikatowych stropy wykonuje się z żelbetonu lub stropy gęstożebrowe wypełnione pustakami ceramicznymi.

Płyty drewnopochodne – rodzaje

zdjęcie 1Drewno jest surowcem znanym i chętnie stosowanym w różnych dziedzinach. Przetworzone – służy także do wyrobu z niego innych, równie przydatnych wyrobów. Płyty drewnopochodne to popularne sklejki, płyty wiórowe, wiórowo – cementowe, płyty OSB, paździerzowe, wiórowo – paździerzowe oraz płyty pilśniowe. Wymienione rodzaje płyt drewnopochodnych różni od siebie postać zastosowanego przy produkcji surowca oraz sposób ich wytwarzania. Wszystkie wyroby drewnopochodne mają szerokie spektrum zastosowania i prawie wszystkie znajdują uznanie ich późniejszych użytkowników.

Zastosowanie płyt drewnopochodnych

zdjęcie 1Płyty drewnopochodne są materiałem trwałym i wytrzymałym. Z tych też powodów ich zastosowanie jest szerokie. Znajdują uznanie w budownictwie, transporcie oraz przemyśle meblowym. W zależności od rodzaju płyt, wykonuje się nich tak elementy konstrukcyjne budynku, jak i stosuje podczas wykańczania wnętrz oraz przy wyrobie mebli. Płyty drewnopochodne służą do produkcji paneli podłogowych, paneli boazeryjnych i jako samodzielne okładziny ścienne. Produkuje się z nich meble, wykorzystuje jako poszycie skrzydeł drzwiowych. Są też materiałem izolacyjnym zarówno w izolacjach akustycznych, jak i w cieplnych. Płyty nośne OSB powszechnie stosuje się podczas wznoszenia budynków w technologii szkieletowej. Można z nich też tworzyć konstrukcję przegród budowlanych, układać podłogi oraz wykonywać stropy lub poszycie dachów.

Zobacz także