Materiały wykończeniowe - poradnik

Kolorystyka domu, a trwałość elewacji

elewacja domuNa trwałość elewacji budynku ma niestety wpływ zastosowana barwa. Wynika to z faktu pochłaniania światła przez poszczególne kolory. Pochłanianie to określa współczynnik HBW, który przykładowo dla bieli wynosi 100%, czyli całkowite odbicie promieni słonecznych, a dla czerni 0%, tj. pełne pochłanianie światła. Dobór koloru o wyższym współczynniku HBW pozwala uniknąć powstawania naprężeń termicznych tynku i dłużej zachować elewację w nienaruszonym stanie. Wspomniane naprężenia powodują bowiem pękanie tynku, a następnie odpadanie większych fragmentów elewacji. Powyższemu zjawisku pozwalają także zapobiegać nowoczesne technologie produkcji materiałów budowlanych. Odpornością na zmiany temperaturowe, jak również na inne szkodliwe działanie warunków pogodowych charakteryzują się tynki akrylowe i tynki z dodatkiem włókna węglowego. Takie tynki mogą być stosowane w niemal pełnej palecie barw.

Płyty drewnopochodne – rodzaje

zdjęcie 1Drewno jest surowcem znanym i chętnie stosowanym w różnych dziedzinach. Przetworzone – służy także do wyrobu z niego innych, równie przydatnych wyrobów. Płyty drewnopochodne to popularne sklejki, płyty wiórowe, wiórowo – cementowe, płyty OSB, paździerzowe, wiórowo – paździerzowe oraz płyty pilśniowe. Wymienione rodzaje płyt drewnopochodnych różni od siebie postać zastosowanego przy produkcji surowca oraz sposób ich wytwarzania. Wszystkie wyroby drewnopochodne mają szerokie spektrum zastosowania i prawie wszystkie znajdują uznanie ich późniejszych użytkowników.

Zastosowanie płyt drewnopochodnych

zdjęcie 1Płyty drewnopochodne są materiałem trwałym i wytrzymałym. Z tych też powodów ich zastosowanie jest szerokie. Znajdują uznanie w budownictwie, transporcie oraz przemyśle meblowym. W zależności od rodzaju płyt, wykonuje się nich tak elementy konstrukcyjne budynku, jak i stosuje podczas wykańczania wnętrz oraz przy wyrobie mebli. Płyty drewnopochodne służą do produkcji paneli podłogowych, paneli boazeryjnych i jako samodzielne okładziny ścienne. Produkuje się z nich meble, wykorzystuje jako poszycie skrzydeł drzwiowych. Są też materiałem izolacyjnym zarówno w izolacjach akustycznych, jak i w cieplnych. Płyty nośne OSB powszechnie stosuje się podczas wznoszenia budynków w technologii szkieletowej. Można z nich też tworzyć konstrukcję przegród budowlanych, układać podłogi oraz wykonywać stropy lub poszycie dachów.

Zobacz także