Ściany drewniane - poradnik

Kiedy warto postawić wiatę garażową?

wiata garażowaNależy pamiętać, że wiata garażowa nigdy nie zastąpi tradycyjnego garażu. Jest jedynie jego namiastką i stanowi tylko częściową ochronę naszych samochodów. Wiaty mają też jednak kilka istotnych zalet. Stawia się je przeważnie w sytuacjach, kiedy na działce nie ma miejsca na garaż z prawdziwego zdarzenia lub gdy nie stać nas na jego wybudowanie. Dzisiejsze wiaty nie odstraszają już swoim wyglądem, a prezentują się estetycznie, wpisując się doskonale w  architekturę okolicznego krajobrazu. Wiatę można postawić np. wówczas, kiedy nagle w gospodarstwie domowym pojawił się kolejny samochód. Warto również o niej pomyśleć przy okazji budowy pomieszczenia gospodarczego, domku na narzędzia lub dodatkowego garażu wolnostojącego. Jeśli nawet pierwotnie nie będzie wykorzystywana jako miejsce postojowe – może przydać się w przyszłości.

Jak uszczelnić dom z bali?

dom z baliW tradycyjnym budownictwie ludowym, styki między balami wypełniano warkoczami ze słomy. Czynność ta nazywała się „optyk”. Choć umiejętność owa nie zaginęła i są jeszcze specjaliści od takiej pracy, coraz więcej wykonawców wybiera prostsze metody. Chyba najpopularniejsze z nich to umieszczanie między balami pasów filcu lub rozprężnych taśm z gąbki, impregnowanych preparatem hydrofobizującym. Materiały takie zapewniają, że nawet kiedy bale z czasem nieco się wypaczą, na stykach między nimi nie powstaną szpary. Uszczelnienie zapewnia też większą jednorodność ścian pod względem izolacyjności termicznej.

W jaki sposób ocieplić dom z bali?

Dom drewniany z bali należy ocieplić w podobny sposób, jak ma to miejsce w przypadku wykonywania ocieplenia domu zbudowanego w systemie szkieletowym. Układ warstw docieplenia od strony ściany powinien wyglądać następująco:

dom z bali

  1. Folia paroizolacyjna zamocowana do ściany.
  2. Warstwa wełny mineralnej umieszczonej między deskami o przekroju 4 x 10 cm. Wełna powinna mieć w takim układzie również 10 cm grubości.
  3. Warstwa wiatroizolacji chroniącej wełnę mineralną.
  4. Siding lub podbitka z desek.

Zobacz także