Ściany murowane - poradnik

Kiedy budować piwnicę?

dom z piwnicąPodpiwniczenie budynku mimo, ze jest dość kosztowne – może okazać się dla wielu z nas bardzo korzystne. W pełni uzasadnione jest budowanie piwnic, gdy posiadamy niewielką działkę i powierzchnia zabudowy jest znacznie ograniczona. Wówczas uzyskuje się dodatkową powierzchnię użytkową domu, przy jednoczesnym zachowaniu powierzchni biologicznie czynnej. Pomieszczenia piwniczne są bardzo przydatne zwłaszcza dla tych osób, które nie posiadają zbyt wiele miejsca w części parterowej domu. Chcąc na parterze usytuować przypisane dla niego pomieszczenia, często brakuje miejsca na składzik gospodarczy, kotłownię, spiżarnię, czy pomieszczenie służące celom rekreacyjnym lub hobbystycznym. Wtedy bardzo chętnie przenosimy je do naszych piwnic. Piwnica, zwłaszcza taka, która posiada oddzielne wejście przydaje się też często osobom prowadzącym działalność gospodarczą w granicach swojego miejsca zamieszkania.

Jak budować ściany z pustaków ceramicznych?

pustaki ceramiczneŚciany z pustaków ceramicznych powstają w sposób analogiczny do ścian z cegły lub innych materiałów murarskich. Jednak pustaki wielkogabarytowe pozwalają zdecydowanie przyspieszyć proces budowy i szybciej ją ukończyć. Trzeba jedynie pamiętać, że ściany zewnętrzne z pustaków ceramicznych spoinuje się przy użyciu zaprawy ciepłochłonnej. To z kolei wymaga odczekania z budową, aż do nastania dodatnich temperatur na zewnętrz. Zaprawy ciepłochłonne stosuje się bowiem w temperaturze nie niższej niż +5 stopni Celsjusza. Budowę ścian rozpoczyna się od wypoziomowania podłoża i wyciągnięcia w górę narożników budynku. Przestrzenie pomiędzy narożnikami wypełnia się później stosując zasadę od narożnika do narożnika. W czasie budowy nie wolno zapominać o stałym kontrolowaniu poziomu narożników oraz pionu ściany.

Połączenie ścian zewnętrznych ze ścianami wewnętrznymi nośnymi

Najlepiej jest ściany wewnętrzne nośne wznosić w tym samym czasie, co ściany zewnętrzne. Wówczas w co drugiej warstwie pustaków – pustak ściany nośnej wpuszcza się na głębokość 10-15 cm w ścianę zewnętrzną. Pozostałe pustaki dostawia się jedynie do czoła i przykleja do powierzchni ściany zewnętrznej za pomocą zaprawy murarskiej. Jeżeli ściany wewnętrzne nie są wznoszone w tym samym czasie, co zewnętrzne – należy przewidzieć możliwość ich późniejszego połączenia z sobą. W powyższym celu wykonuje się specjalne zazębienia murarskie, zwane fachowo – strzępiami.

pustaki ceramiczne

Zobacz także