Materiały wykończeniowe - poradnik

Jakie zastosowanie mają akryle budowlane?

Akryle są rodzajem uszczelniaczy przeznaczonym głównie do wypełniania spoin w materiałach mineralnych, tj. tynki, wylewki, gładzie. Są to wyroby, które w przeciwieństwie do silikonów – można pomalować. Dlatego też doskonale nadają się do uzupełniania szpar lub spoinowania połączeń w ścianach, które planuje się wykończyć w taki właśnie sposób. W asortymencie akryli znajduje się jego specjalna odmiana ogniochronna. Materiał ten jest szczególnie cenny podczas wykańczania poddaszy użytkowych w tzw. suchej zabudowie. Odporność na działanie ognia na akryl ogniochronny szacuje się na 15 – 30 minut. Interesujący użytkowo jest też akryl szybkoschnący. Jest on gotowy do malowania lub gruntowania już po 20 minutach po nałożeniu. Można go także szlifować po całkowitym wyschnięciu.

Czym zabudować dolną część balkonu?

zdjęcie 1Jeśli zdecydujemy się na wykonanie zabudowy od wysokości balustrady balkonu do sufitu – powierzchnię ściany poniżej   trzeba zabudować innym materiałem. Do powyższego celu nadaje się wiele materiałów wykończeniowych. Można wykorzystać płyty z poliwęglanu komorowego, szkło hartowane lub panele z PCV. Ostatnie z wymienionych są bardzo praktyczne w użytkowaniu, a ponadto niewiele kosztują. Ławo utrzymać je w czystości, są odporne na działanie wody opadowej i nie niszczeją po krótkim czasie. Dodatkowo, wyglądają estetycznie, stwarzając szczelną zabudowę dolnej części balkonu.

Czy farba strukturalna zamaskuje pęknięcia na ścianie?

malowanie ścianTo zależy przede wszystkim od tego, czy pęknięcia te sięgają jedynie warstwy tynku, czy są wynikiem uszkodzenia muru. W drugim przypadku, nie tylko farba, ale i nowy tynk nic nie zmieni. Tu potrzebna jest porada dobrego inżyniera budowlanego i poważne naprawy konstrukcji domu.
Pęknięcia tynku i rysy można zamaskować farbą strukturalną pod warunkiem, że tynk nie odspoił się od ściany, na przykład w rezultacie zawilgocenia. Rysy możliwe do ukrycia pod powłoką z farby strukturalnej nie powinny być głębsze niż 2-3 mm. Tylko niektóre farby tego rodzaju ukryją głębsze rysy, pęknięcia lub nierówności.

Zobacz także