Materiały wykończeniowe - poradnik

Jakie zalety mają płyty elewacyjne z włókno – cementu?

płytki z włóknocementuW przypadku włókno – cementu trudno jest praktycznie mówić o jego wadach. Płyty elewacyjne, które wykonuje się z tego materiału są trwałe i prezentują się nienagannie. Są też łatwe w montażu,
a dodatkowo – do ich stosowania zachęca szeroka gama kolorów, faktur i formatów. Okładzina tego rodzaju jest odporna na działanie wielu niekorzystnych czynników zewnętrznych. Nie niszczeje na skutek działania promieni UV, gwałtownych zmian temperatury oraz nie poddaje się czynnikom biochemicznym. Jest trwała i długowieczna,
a dodatkowo nadaje się do stosowania zarówno na budynkach nowopowstających, jak i poddawanych termomodernizacji. Jeśli płyta posiada odpowiednią fakturę – elewacja, którą z niej wykonano – nie przyjmuje też brudu, ani nie wymaga żadnej konserwacji.

Płyty drewnopochodne – rodzaje

zdjęcie 1Drewno jest surowcem znanym i chętnie stosowanym w różnych dziedzinach. Przetworzone – służy także do wyrobu z niego innych, równie przydatnych wyrobów. Płyty drewnopochodne to popularne sklejki, płyty wiórowe, wiórowo – cementowe, płyty OSB, paździerzowe, wiórowo – paździerzowe oraz płyty pilśniowe. Wymienione rodzaje płyt drewnopochodnych różni od siebie postać zastosowanego przy produkcji surowca oraz sposób ich wytwarzania. Wszystkie wyroby drewnopochodne mają szerokie spektrum zastosowania i prawie wszystkie znajdują uznanie ich późniejszych użytkowników.

Zastosowanie płyt drewnopochodnych

zdjęcie 1Płyty drewnopochodne są materiałem trwałym i wytrzymałym. Z tych też powodów ich zastosowanie jest szerokie. Znajdują uznanie w budownictwie, transporcie oraz przemyśle meblowym. W zależności od rodzaju płyt, wykonuje się nich tak elementy konstrukcyjne budynku, jak i stosuje podczas wykańczania wnętrz oraz przy wyrobie mebli. Płyty drewnopochodne służą do produkcji paneli podłogowych, paneli boazeryjnych i jako samodzielne okładziny ścienne. Produkuje się z nich meble, wykorzystuje jako poszycie skrzydeł drzwiowych. Są też materiałem izolacyjnym zarówno w izolacjach akustycznych, jak i w cieplnych. Płyty nośne OSB powszechnie stosuje się podczas wznoszenia budynków w technologii szkieletowej. Można z nich też tworzyć konstrukcję przegród budowlanych, układać podłogi oraz wykonywać stropy lub poszycie dachów.

Zobacz także