Materiały wykończeniowe - poradnik

Jakie kary za łamanie prawa przewiduje Kodeks budowlany?

budowa domuProponowane zmiany w Prawie budowlanym mają na celu między innymi uproszczenie i skrócenie urzędniczej drogi do uzyskania pozwolenia na budowę. Zakładają one, że w wielu przypadkach dopełnienie dotychczasowych formalności będzie zupełnie zbędne. Jest to swoiste obdarowanie społeczeństwa polskiego wielkim zaufaniem ze strony Państwa. Jednak obok tego zaufania, które ma wprowadzić nowy Kodeks budowlany – wprowadzi on jednocześnie surowsze, aniżeli dotychczas – kary dla osób łamiących prawo w budownictwie. Kierownik budowy, który dopuści się potwierdzenia nieprawdziwego wpisu do dziennika budowy – może na zawsze utracić swoje uprawnienia, a dodatkowo zostać ukarany solidną karą grzywny. Podobnie rzecz wygląda z projektantami budowlanymi, czy osobami pełniącymi funkcje nadzorców na budowach. Budowlańcy o wysokich kwalifikacjach mają stać się zgodnie z założeniami kodeksu – osobami wykonującymi zawody zaufania publicznego.

Jak aplikować silikony?

silikonowanieZarówno silikony, jak i akryle to uszczelniacze pakowane w podłużne kartusze zakończone stożkowatą dyszą. Do ich aplikacji używa się ręczną wyciskarkę, zwaną potocznie pistoletem, choć dostępne są także opakowania, które producent od razu wyposaża w aplikator. Po odcięciu końcówki dyszy i naciśnięcie na spód opakowania – masa zaczyna się wydobywać. Szerokość tworzącej się spoiny jest zależna od miejsca odcięcia końcówki. Jeśli odetniemy ją w górnej części spoina będzie wąska. Przed aplikacją silikonów trzeba pamiętać o odtłuszczeniu, oczyszczeniu i wysuszenia podłoża. W celu wygładzenia nałożonej masy można użyć specjalnej szpachelki, ale równie dobrze sprawdza się wygładzanie wykonane palcem zamoczonym w płynie do mycia naczyń.

Jakie zastosowanie mają akryle budowlane?

Akryle są rodzajem uszczelniaczy przeznaczonym głównie do wypełniania spoin w materiałach mineralnych, tj. tynki, wylewki, gładzie. Są to wyroby, które w przeciwieństwie do silikonów – można pomalować. Dlatego też doskonale nadają się do uzupełniania szpar lub spoinowania połączeń w ścianach, które planuje się wykończyć w taki właśnie sposób. W asortymencie akryli znajduje się jego specjalna odmiana ogniochronna. Materiał ten jest szczególnie cenny podczas wykańczania poddaszy użytkowych w tzw. suchej zabudowie. Odporność na działanie ognia na akryl ogniochronny szacuje się na 15 – 30 minut. Interesujący użytkowo jest też akryl szybkoschnący. Jest on gotowy do malowania lub gruntowania już po 20 minutach po nałożeniu. Można go także szlifować po całkowitym wyschnięciu.

Zobacz także