Materiały wykończeniowe - poradnik

Jakie jest zastosowanie cementu?

cementO zastosowaniu cementu można mówić bez końca. Jednak przede wszystkim jest to materiał, bez którego nie istniałoby budownictwo. Osoby, które kiedykolwiek widziały naocznie prowadzoną budowę z całą pewnością zgodzą się z tym twierdzeniem w stu procentach. Cement jako spoiwo służy do łączenia z sobą cegieł pustaków, czy kamieni. Wytwarza się z niego zaprawy murarskie oraz tynkarskie. Jest bazą konstrukcji betonowych oraz żelbetowych. Służy do wyrobu gotowych suchych mieszanek, bez których budowa nie mogłaby być prowadzona dalej. Wytwarza się też z niego beton architektoniczny, który staje się coraz popularniejszym elementem naszych wnętrz. Biały cementy portlandzki służy do wykonywania drobnych detali elewacyjnych, elementów ozdobnych i dekoracji architektonicznych. Zastosowanie cementu w budownictwie jest tak ogromne, że nie sposób wymienić wszystkich sytuacji, kiedy używa się tego materiału.

Płyty drewnopochodne – rodzaje

zdjęcie 1Drewno jest surowcem znanym i chętnie stosowanym w różnych dziedzinach. Przetworzone – służy także do wyrobu z niego innych, równie przydatnych wyrobów. Płyty drewnopochodne to popularne sklejki, płyty wiórowe, wiórowo – cementowe, płyty OSB, paździerzowe, wiórowo – paździerzowe oraz płyty pilśniowe. Wymienione rodzaje płyt drewnopochodnych różni od siebie postać zastosowanego przy produkcji surowca oraz sposób ich wytwarzania. Wszystkie wyroby drewnopochodne mają szerokie spektrum zastosowania i prawie wszystkie znajdują uznanie ich późniejszych użytkowników.

Zastosowanie płyt drewnopochodnych

zdjęcie 1Płyty drewnopochodne są materiałem trwałym i wytrzymałym. Z tych też powodów ich zastosowanie jest szerokie. Znajdują uznanie w budownictwie, transporcie oraz przemyśle meblowym. W zależności od rodzaju płyt, wykonuje się nich tak elementy konstrukcyjne budynku, jak i stosuje podczas wykańczania wnętrz oraz przy wyrobie mebli. Płyty drewnopochodne służą do produkcji paneli podłogowych, paneli boazeryjnych i jako samodzielne okładziny ścienne. Produkuje się z nich meble, wykorzystuje jako poszycie skrzydeł drzwiowych. Są też materiałem izolacyjnym zarówno w izolacjach akustycznych, jak i w cieplnych. Płyty nośne OSB powszechnie stosuje się podczas wznoszenia budynków w technologii szkieletowej. Można z nich też tworzyć konstrukcję przegród budowlanych, układać podłogi oraz wykonywać stropy lub poszycie dachów.

Zobacz także