Ściany murowane - poradnik

Jakie domki letniskowe można budować bez pozwolenia?

zdjęcie 1Teoretycznie i zgodnie z literą prawa wszystkie budynki, w których mają przebywać ludzie wymagają wydania przez właściwy organ – pozwolenia na budowę. Prawo Budowlane nie rozróżnia bowiem domków sezonowych od normalnych domów jednorodzinnych, w których mieszkamy przez cały rok. W praktyce jednak domki letniskowe powstają, jako altany ogrodowe lub pomieszczenia służące celom gospodarczym, a ich właściciele korzystają z wybudowanych obiektów w celach mieszkalnych.  W obrębie ogrodów działkowych usytuowanych w mieście – budynek nie może mieć więcej niż 25 m², zaś na wsiach – powinien być mniejszy niż 35 m². W przypadku wzniesienia domku z poddaszem użytkowym można w powyższy sposób uzyskać około 60 m² powierzchni użytkowej. Jak na letni wypoczynek - to całkiem sporo miejsca pod dachem.

Jak budować ściany z pustaków ceramicznych?

pustaki ceramiczneŚciany z pustaków ceramicznych powstają w sposób analogiczny do ścian z cegły lub innych materiałów murarskich. Jednak pustaki wielkogabarytowe pozwalają zdecydowanie przyspieszyć proces budowy i szybciej ją ukończyć. Trzeba jedynie pamiętać, że ściany zewnętrzne z pustaków ceramicznych spoinuje się przy użyciu zaprawy ciepłochłonnej. To z kolei wymaga odczekania z budową, aż do nastania dodatnich temperatur na zewnętrz. Zaprawy ciepłochłonne stosuje się bowiem w temperaturze nie niższej niż +5 stopni Celsjusza. Budowę ścian rozpoczyna się od wypoziomowania podłoża i wyciągnięcia w górę narożników budynku. Przestrzenie pomiędzy narożnikami wypełnia się później stosując zasadę od narożnika do narożnika. W czasie budowy nie wolno zapominać o stałym kontrolowaniu poziomu narożników oraz pionu ściany.

Połączenie ścian zewnętrznych ze ścianami wewnętrznymi nośnymi

Najlepiej jest ściany wewnętrzne nośne wznosić w tym samym czasie, co ściany zewnętrzne. Wówczas w co drugiej warstwie pustaków – pustak ściany nośnej wpuszcza się na głębokość 10-15 cm w ścianę zewnętrzną. Pozostałe pustaki dostawia się jedynie do czoła i przykleja do powierzchni ściany zewnętrznej za pomocą zaprawy murarskiej. Jeżeli ściany wewnętrzne nie są wznoszone w tym samym czasie, co zewnętrzne – należy przewidzieć możliwość ich późniejszego połączenia z sobą. W powyższym celu wykonuje się specjalne zazębienia murarskie, zwane fachowo – strzępiami.

pustaki ceramiczne

Zobacz także