Ściany murowane - poradnik

Jaki projekt domu wybrać?

Do wyboru inwestorów zainteresowanych budową własnego domu są projekty gotowe oraz projekty indywidualne. Pierwsze z wymienionych są tańsze i można je zmieniać w zależności od indywidualnych potrzeb. Jednak za każdą poważniejszą zmianę trzeba zapłacić. Projekty indywidualne kosztują więcej, ale architekt jest w stanie od razu zaprojektować wszystko zgodnie z naszym życzeniem. Bez względu na to, czy wybierzemy projekt indywidualny, czy też gotowy – trzeba jasno sprecyzować swoje potrzeby mieszkaniowe i życiowe. Pod uwagę należy wziąć ilość osób mających zamieszkać w nowym domu; przewidzieć, że być może przybędzie dzieci za pewien czas; uwzględnić przyzwyczajenia do podejmowania gości; jak również inne nawyki życiowe wszystkich domowników. Należy pamiętać, że dom niewielkich rozmiarów może być wygodniejszy od dużego, piętrowego budynku.

zdjęcie 1

jak sprawdzić chłonność podłoża

malowanie ścianJeśli podłoże jest chłonne, podczas malowania zużyjemy zdecydowanie większą ilość farby, a w związku z tym poniesiemy niepotrzebne koszty. Chłonność tą można jednak zmniejszyć poprzez zastosowanie odpowiedniego środka gruntującego. Aby sprawdzić, czy gruntowanie jest konieczne – wystarczy po ścianie, czy suficie przejechać gąbką zwilżoną w wodzie. Jeśli woda wniknie w podłoże, oznacza to, że jest ono chłonne oraz, że gruntowanie jest nieuniknione. Należy zdawać sobie sprawę, iż podobnie do wody zachowa się farba malarska, co spowoduje, że trzeba będzie nanieść ją w kilku warstwach, a tym samym zużyć w nadmiernej ilości.

Do czego służą farby podkładowe?

malowanie ścianFarby podkładowe są produktami, których istnienie bywa kojarzone niejednoznacznie. Niektórzy uważają bowiem, że jest to jedynie chwyt producencki, naciągający klienta na zwiększone koszty malowania wnętrz domu. Nie do końca jednak można się z takim twierdzeniem zgodzić. Farby podkładowe, nazywane również gruntującymi służą głównie do wykonania swego rodzaju powłoki odcinającej jedną barwę farby od drugiej. Są szczególnie przydatne w sytuacjach, w których na intensywny kolor ściany chcemy nanieść farbę w jasnym pastelowym kolorze. W takiej sytuacji bez zastosowania farby podkładowej – farbę właściwą byłoby trzeba nanosić w kilku warstwach. Ponadto farby podkładowe zmniejszają też chłonność gruntu, wzmacniają go i sprawiają, że staje się bardziej przyczepny.

Zobacz także