Ściany murowane - poradnik

Jaki projekt domu?

Dom na lata wybudowany z bloków wapienno-piaskowych SILKA
Projekty tworzone z myślą o konkretnych użytkownikach domów są sporo droższe od standardowych projektów gotowych. Jeżeli chodzi o drugie z wymienionych – istnieje ich tak wiele, że nawet najbardziej wymagający inwestorzy znajdą coś odpowiedniego dla siebie. Autorzy powyższych projektów dopuszczają przeważnie zmiany dostosowujące projekt do indywidualnych potrzeb nie pobierając za to dodatkowych opłat. Należy jednak pamiętać, że współtwórca projektu sprzedaje nam jedynie sam pomysł na budowę. Zmiany wprowadza architekt posiadający stosowne uprawnienia i to on odpowiada prawnie za powstanie budynku w zgodzie ze sztuką budowlaną i przepisami budowlanymi. Może się zatem okazać, że nie wszystkie nasze pomysły okażą się możliwymi do zrealizowania. Ponadto, warto pamiętać, że wprowadzanie zmian kosztuje nie tylko pieniądze, ale również nasz cenny czas.

Jak budować ściany z pustaków ceramicznych?

pustaki ceramiczneŚciany z pustaków ceramicznych powstają w sposób analogiczny do ścian z cegły lub innych materiałów murarskich. Jednak pustaki wielkogabarytowe pozwalają zdecydowanie przyspieszyć proces budowy i szybciej ją ukończyć. Trzeba jedynie pamiętać, że ściany zewnętrzne z pustaków ceramicznych spoinuje się przy użyciu zaprawy ciepłochłonnej. To z kolei wymaga odczekania z budową, aż do nastania dodatnich temperatur na zewnętrz. Zaprawy ciepłochłonne stosuje się bowiem w temperaturze nie niższej niż +5 stopni Celsjusza. Budowę ścian rozpoczyna się od wypoziomowania podłoża i wyciągnięcia w górę narożników budynku. Przestrzenie pomiędzy narożnikami wypełnia się później stosując zasadę od narożnika do narożnika. W czasie budowy nie wolno zapominać o stałym kontrolowaniu poziomu narożników oraz pionu ściany.

Połączenie ścian zewnętrznych ze ścianami wewnętrznymi nośnymi

Najlepiej jest ściany wewnętrzne nośne wznosić w tym samym czasie, co ściany zewnętrzne. Wówczas w co drugiej warstwie pustaków – pustak ściany nośnej wpuszcza się na głębokość 10-15 cm w ścianę zewnętrzną. Pozostałe pustaki dostawia się jedynie do czoła i przykleja do powierzchni ściany zewnętrznej za pomocą zaprawy murarskiej. Jeżeli ściany wewnętrzne nie są wznoszone w tym samym czasie, co zewnętrzne – należy przewidzieć możliwość ich późniejszego połączenia z sobą. W powyższym celu wykonuje się specjalne zazębienia murarskie, zwane fachowo – strzępiami.

pustaki ceramiczne

Zobacz także