Ściany murowane - poradnik

Jaki materiał na zaokrągloną ścianę?

ściana z luksferówDo wznoszenia przegród o licznych załamaniach lub posiadających kształty łuku nadaje się kilka materiałów budowlanych. Jednak o wyborze konkretnego decyduje fakt, czy ściana będzie ścianą zewnętrzną, czy jedynie oddzielającą od siebie konkretne pomieszczenia. Do budowy zaokrąglonych ścian zewnętrznych stosuje się tradycyjną cegłę ceramiczną lub bloczki z betonu komórkowego. Cegła jest doceniana, ponieważ jest materiałem trwałym i znanym od lat. Jednak jej małe wymiary powodują, że ścianę wznosi się dłużej. Beton komórkowy jest natomiast budulcem, który można łatwo ciąć, szlifować i frezować. Czynności te w sposób znaczny ułatwiają wznoszenie ścian o nietypowych kształtach. Ponad wymienione materiały – do budowy półokrągłych ścianek działowych nadają się także luksfery oraz elastyczne płyty gipsowo – kartonowe. Bardzo interesujące efekty wizualne uzyskuje się łącząc te materiały ze sobą.

Jaka działka pod budowę domu?

działka budowlanaWybór działki pod budowę domu jest pierwszym i bardzo ważnym krokiem w tym skomplikowanym procesie, jakim jest budowa. Przed dokonaniem transakcji zwracamy najczęściej uwagę na wielkość działki, jej lokalizację i oczywiście cenę. Jednak prócz tego konieczne jest sprawdzenia stanu prawnego nieruchomości, jej dokładnych granic oraz zastanowienie się z jakiego rodzaju gruntem mamy do czynienia. Wykonanie badań geotechnicznych nie jest aktualnie wymagane przez Prawo budowlane, ale w niektórych przypadkach warto takie badania zlecić. Obok tych czynników – warto również wziąć pod uwagę okoliczną infrastrukturę oraz najbliższe sąsiedztwo. Dobrze jest również zajrzeć do Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego i sprawdzić, czy w przyszłości nie planuje się tuż za naszą parcelą wybudować fabryki, zakładu przemysłowego, czy innego niepożądanego przez nas obiektu.

Formalności związane z budową domu

budowa domuFormalności budowlane mają jeden cel, a jest nim uzyskanie pozwolenia na budowę. Jest to proces wymagający poświęcenia odpowiedniej ilości czasu, zgromadzenia stosownych dokumentów, a niekiedy wykazania się ogromnym spokojem i opanowaniem. Obowiązujące w Polsce Prawo budowlane jest bowiem niespójne i w jego zagmatwanych przepisach gubią się czasami nawet sami urzędnicy. O wydanie pozwolenia na budowę należy złożyć wniosek w powiatowym wydziale architektury i urbanistyki. Do wniosku dołącza się cztery egzemplarze zaadaptowanego projektu budowlanego i szereg innych ustaleń i zezwoleń. Dla bardziej niecierpliwych inwestorów warto polecić wynajęcie firmy, która za odpowiednią opłatą załatwi wszystkie urzędnicze formalności budowlane. Takich firm na rynku usług istnieje wbrew pozorom całkiem sporo.

Zobacz także