Ściany murowane - poradnik

Jaki materiał do wykończenia cokołu?

dom z cokołemNajtrwalsze i najbardziej estetyczne są cokoły wykończone naturalnym kamieniem lub kamiennymi płytami. Trzeba jednak zaznaczyć, że w przypadku pierwszym wykonanie jest bardzo pracochłonne, zaś w drugim - inwestycja dość kosztowna. Pomimo różnorodności upodobań – na cokół w Polsce najpopularniejszy jest klinkier lub beton w postaci płytek. Coraz częściej stosuje się też tynki. Największą popularnością ze względu na wygodę ich stosowania cieszą się gotowe tynki mozaikowe, wykonane na bazie żywicy. Dozwolone, choć polecane jedynie ze względu na koszty jest również stosowanie do okładania cokołów -  paneli z tworzyw sztucznych. W tym przypadku prace przebiegają niemal błyskawicznie, pozostaje efekt estetyczny, ale niestety niezbyt długowieczny.

Jak budować ściany z pustaków ceramicznych?

pustaki ceramiczneŚciany z pustaków ceramicznych powstają w sposób analogiczny do ścian z cegły lub innych materiałów murarskich. Jednak pustaki wielkogabarytowe pozwalają zdecydowanie przyspieszyć proces budowy i szybciej ją ukończyć. Trzeba jedynie pamiętać, że ściany zewnętrzne z pustaków ceramicznych spoinuje się przy użyciu zaprawy ciepłochłonnej. To z kolei wymaga odczekania z budową, aż do nastania dodatnich temperatur na zewnętrz. Zaprawy ciepłochłonne stosuje się bowiem w temperaturze nie niższej niż +5 stopni Celsjusza. Budowę ścian rozpoczyna się od wypoziomowania podłoża i wyciągnięcia w górę narożników budynku. Przestrzenie pomiędzy narożnikami wypełnia się później stosując zasadę od narożnika do narożnika. W czasie budowy nie wolno zapominać o stałym kontrolowaniu poziomu narożników oraz pionu ściany.

Połączenie ścian zewnętrznych ze ścianami wewnętrznymi nośnymi

Najlepiej jest ściany wewnętrzne nośne wznosić w tym samym czasie, co ściany zewnętrzne. Wówczas w co drugiej warstwie pustaków – pustak ściany nośnej wpuszcza się na głębokość 10-15 cm w ścianę zewnętrzną. Pozostałe pustaki dostawia się jedynie do czoła i przykleja do powierzchni ściany zewnętrznej za pomocą zaprawy murarskiej. Jeżeli ściany wewnętrzne nie są wznoszone w tym samym czasie, co zewnętrzne – należy przewidzieć możliwość ich późniejszego połączenia z sobą. W powyższym celu wykonuje się specjalne zazębienia murarskie, zwane fachowo – strzępiami.

pustaki ceramiczne

Zobacz także