Materiały wykończeniowe - poradnik

Jaki impregnat do drewna wybrać?

impregnat do drewnaa rynku jest ogromny wybór środków chroniących drewno przed różnymi czynnikami. Wybór konkretnego produktu powinien być przede wszystkim uzależniony od rodzaju szkodliwości, na jaką narażone są drewniane elementy. W niektórych sytuacjach warto jest zastosować dwa rożne impregnaty. Pozwala to na zapewnienie prawidłowej ochrony drewna i na przedłużenie jego nienaruszonego stanu i dobrego wyglądu zewnętrznego. O właściwościach środków impregnujących dowiemy się z etykiety. Należy dostosowywać je do istniejących potrzeb oraz wybierać produkty znanych i sprawdzonych marek. Takie wyroby mają zwykle wyższą cenę, ale od tańszych różni je dłuższa gwarancja działania.

Płyty drewnopochodne – rodzaje

zdjęcie 1Drewno jest surowcem znanym i chętnie stosowanym w różnych dziedzinach. Przetworzone – służy także do wyrobu z niego innych, równie przydatnych wyrobów. Płyty drewnopochodne to popularne sklejki, płyty wiórowe, wiórowo – cementowe, płyty OSB, paździerzowe, wiórowo – paździerzowe oraz płyty pilśniowe. Wymienione rodzaje płyt drewnopochodnych różni od siebie postać zastosowanego przy produkcji surowca oraz sposób ich wytwarzania. Wszystkie wyroby drewnopochodne mają szerokie spektrum zastosowania i prawie wszystkie znajdują uznanie ich późniejszych użytkowników.

Zastosowanie płyt drewnopochodnych

zdjęcie 1Płyty drewnopochodne są materiałem trwałym i wytrzymałym. Z tych też powodów ich zastosowanie jest szerokie. Znajdują uznanie w budownictwie, transporcie oraz przemyśle meblowym. W zależności od rodzaju płyt, wykonuje się nich tak elementy konstrukcyjne budynku, jak i stosuje podczas wykańczania wnętrz oraz przy wyrobie mebli. Płyty drewnopochodne służą do produkcji paneli podłogowych, paneli boazeryjnych i jako samodzielne okładziny ścienne. Produkuje się z nich meble, wykorzystuje jako poszycie skrzydeł drzwiowych. Są też materiałem izolacyjnym zarówno w izolacjach akustycznych, jak i w cieplnych. Płyty nośne OSB powszechnie stosuje się podczas wznoszenia budynków w technologii szkieletowej. Można z nich też tworzyć konstrukcję przegród budowlanych, układać podłogi oraz wykonywać stropy lub poszycie dachów.

Zobacz także