Izolacje - poradnik

Jaka grubość styropianu na ocieplenie domu?

ocieplenie ścian styropianemMinimalna grubość izolacji określona jest przez akty prawne (Dzienniki Ustaw). Obecnie wymaga się, by każda ściana miała współczynnik ciepła U < 0,3 W/(m2•K), wymusza to więc przy danej ścianie konstrukcyjnej pewną grubość termoizolacji. Grubość ta zależy jeszcze od izolacyjności samego materiału tzn. jego współczynnika przenikania ciepła λ. Im ten współczynnik jest mniejszy, tym sam materiał izolacyjny cieplejszy. Przykład: dając styropian lub wełnę o współczynniku λ = 0,036 W/(m2•K), konieczne jest najczęściej zwykle 13 cm tego materiału, by ściana spełniała stawiane jej warunki izolacyjne. W przypadku tzw. PIR-u, który ma współczynnik λ na poziomie 0,23 W/(m2•K) wystarczy tylko 8 cm izolacji dla osiągnięcia tego samego efektu.

Z czego ściany zewnętrzne?

pustak ceramicznyZnając parametry materiałów, można łączyć je ze sobą, aby uzyskać zakładany efekt.
Gazobeton - jest bardzo ciepły, można zaoszczędzić na cieńszej warstwie izolacji, ale musi być ona z wełny; jest lekki, ale ma małą zdolność akumulacji ciepła i mieszkanie podczas awarii ogrzewania będzie się szybko wychładzać mimo solidnego ocieplenia; słabo izoluje dźwięki pochodzące z zewnątrz.
Silikat - jest stosunkowo zimnym materiałem i trzeba go docieplać sporymi warstwami izolacji (minimum 15 cm), ma jednak dużą pojemność cieplną i świetnie izoluje dźwięki pochodzące z zewnątrz.
Ceramika - jest czymś pośrednim. Duża pojemność cieplna, stosunkowo ciepły materiał - zwłaszcza ceramika poryzowana, świetnie się sprawdza z każdym rodzajem izolacji i całkiem dobrze izoluje dźwięki.

W jakim stopniu wełna mineralna pochłania dźwięk?

wełna mineralnaWełna mineralna charakteryzuje się wieloma cechami wykorzystywanymi przy produkcji izolacyjnych materiałów budowlanych. Jedną z nich jest zdolność zawartego w niej powietrza do znacznego pochłaniania fali dźwiękowej. Wełna mineralna (szklana i skalna) jest doskonałym pochłaniaczem. Na ogół jest klasyfikowana w klasie A pochłaniania (najwyższej). Stopień pochłaniania zależy od grubości produktu: im cieńszy tym gorsze pochłanianie. Różne jest też pochłanianie w różnych częstotliwościach. Proponujemy wykonanie przedścianek i wypełnienie ich możliwie grubą warstwą wełny mineralnej. Przez wypełnienie przestrzeni powietrznej między okładziną przegrody szkieletowej a murem odpowiednio dobranym, wysokiej jakości materiałem można będzie uzyskać znaczne zwiększenie izolacyjności akustycznej tej przegrody. Pamiętajmy o tym, że działa tu tzw. prawo masa-sprężyna-masa, które wykazuje, że wełna wypełniająca szkielet amortyzuje dźwięk przenoszony przez sztywne płyty okładzinowe. Najkorzystniej działającym tworzywem wypełniającym są materiały włókniste, tj. wełna mineralna i wełna szklana. Im większa grubość wełny tym lepsza izolacyjność akustyczna. (Opracowano na podstawie strony www.miwo.pl)

Zobacz także