Ściany murowane - poradnik

Jak zmniejszyć koszty wykonania fundamentu pod ogrodzenie?

ogrodzenie murowaneFachowcy nie zalecają raczej oszczędzania na etapie fundamentowania budowli. Jednak w przypadku fundamentów pod ogrodzenia, można nieco zmniejszyć koszty ich wykonania. Jednym ze sposobów jest użycie do zrobienia fundamentu kamienia. W niektórych rejonach, zwłaszcza  typowo rolniczych kamienie można pozyskać całkowicie za darmo. Jeśli decydujemy się na użycie tradycyjnej mieszanki betonowej – fundament można wykonać w formie podwaliny dwupoziomowej. Można tak zrobić jedynie wówczas, gdy ogrodzenie będzie posiadało formę schodkową ze względu na ukształtowanie powierzchni terenu lub, gdy planuje się wykonać ogrodzenie murowane jedynie w zakresie cokołu i słupów. Wtedy pod słupki nośne robi się wykop na głębokość poniżej poziomu przemarzania gruntu, a wzdłuż linii przęseł podnosi głębokość fundamentu do 30 – 50 cm. Obydwa rozwiązania ograniczają nieco wydatki, zanim jeszcze wzniesiony zostanie parkan ponad ziemią.

Jaka działka pod budowę domu?

działka budowlanaWybór działki pod budowę domu jest pierwszym i bardzo ważnym krokiem w tym skomplikowanym procesie, jakim jest budowa. Przed dokonaniem transakcji zwracamy najczęściej uwagę na wielkość działki, jej lokalizację i oczywiście cenę. Jednak prócz tego konieczne jest sprawdzenia stanu prawnego nieruchomości, jej dokładnych granic oraz zastanowienie się z jakiego rodzaju gruntem mamy do czynienia. Wykonanie badań geotechnicznych nie jest aktualnie wymagane przez Prawo budowlane, ale w niektórych przypadkach warto takie badania zlecić. Obok tych czynników – warto również wziąć pod uwagę okoliczną infrastrukturę oraz najbliższe sąsiedztwo. Dobrze jest również zajrzeć do Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego i sprawdzić, czy w przyszłości nie planuje się tuż za naszą parcelą wybudować fabryki, zakładu przemysłowego, czy innego niepożądanego przez nas obiektu.

Formalności związane z budową domu

budowa domuFormalności budowlane mają jeden cel, a jest nim uzyskanie pozwolenia na budowę. Jest to proces wymagający poświęcenia odpowiedniej ilości czasu, zgromadzenia stosownych dokumentów, a niekiedy wykazania się ogromnym spokojem i opanowaniem. Obowiązujące w Polsce Prawo budowlane jest bowiem niespójne i w jego zagmatwanych przepisach gubią się czasami nawet sami urzędnicy. O wydanie pozwolenia na budowę należy złożyć wniosek w powiatowym wydziale architektury i urbanistyki. Do wniosku dołącza się cztery egzemplarze zaadaptowanego projektu budowlanego i szereg innych ustaleń i zezwoleń. Dla bardziej niecierpliwych inwestorów warto polecić wynajęcie firmy, która za odpowiednią opłatą załatwi wszystkie urzędnicze formalności budowlane. Takich firm na rynku usług istnieje wbrew pozorom całkiem sporo.

Zobacz także