Remont - poradnik

Jak zmienić wygląd domu z zewnątrz?

elewacja domuDom zawsze powinien być budowany z zachowaniem właściwych proporcji poszczególnych jego elementów. Jest to jednak bardzo trudne dzieło dla architekta i nie zawsze udaje się stworzyć dom wyglądający idealnie. Nieznaczne defekty i zachwianie proporcji domu można jednak poprawić już po zakończeniu budowy. Dokonuje się tego przy użyciu takich elementów elewacji, jak gzymsy, wykusze, ryzality, balkony, itp. Można także zastosować na elewacji dwa różne materiały okładzinowe lub dwa kolory. Daje to możliwość podkreślenia otworów okiennych, ich poszerzenia, wydłużenia lub harmonijnego uporządkowania. Podzielenie elewacji w poziomie poszerza optycznie płaszczyznę ściany, zaś zabiegi czynione w pionie – sprawiają, że budynek zaczyna wyglądać na smuklejszy, ale i jednocześnie wyższy.

Odszkodowanie za zalane mieszkanie - jak uzyskać?

grzyb na ścianie po zalaniuJeśli nasze mieszkanie z jakichś powodów uległo zalaniu – szkody trzeba jak najszybciej zgłosić do Towarzystwa Ubezpieczeniowego, z którym zawarliśmy umowę ubezpieczeniową. Na miejsce zdarzenia z całą pewnością przybędzie rzeczoznawca, który dokona wyceny zakresu strat. Jeśli zalanie spowodował niefrasobliwy sąsiad – odszkodowanie zostanie nam wypłacone z jego ubezpieczenia. Gdy, jednak to nam zdarzyła się nieszczęśliwa w skutkach awaria – pieniądze będą pochodziły z naszych własnych składek. W sytuacji, kiedy mieszkanie w ogóle nie posiada ubezpieczenia, a szkodę w nim spowodował ktoś inny – roszczeń wobec niego można dochodzić jedynie na dość skomplikowanej drodze sądowej. Dlatego też zawsze, kiedy nad naszym mieszkaniem znajduje się inne – posiadanie ubezpieczenia na wypadek zalania jest bardzo wskazane.

Jak naprawić sufit po zalaniu?

plama na suficieNaprawa sufitu zależy w dużej mierze od rozmiarów powstałych na skutek zalania szkód. Zawsze jednak widok brunatnych zacieków wiąże się z koniecznością zeskrobania odspojonych od podłoża warstw farby oraz gładzi, a czasami również fragmentu tynku. Miejsca ubytków należy najpierw starannie osuszyć, a następnie pokryć preparatem gruntującym. Po jego wyschnięciu można przystąpić do uzupełniania dziur. Rodzaj zastosowanego materiału powinien odpowiadać temu, który został wcześniej usunięty. Przy niewielkich zaciekach, wystarczająca okazuje się cementowa szpachla w kolorze białym, którą należy starannie nanieść na sufit szpachelką. Podczas nanoszenia konieczna jest dbałość o wygładzanie szpachlowanych powierzchni. Pozostałe nierówności szlifuje się po wyschnięciu szpachli, a następnie maluje sufit wybraną farbą malarską.

Zobacz także