Ściany drewniane - poradnik

Jak zbudować domek na drzewie?

domek na drzewieNa uszczęśliwienie własnych pociech poprzez posiadanie przez nie domku na drzewie są dwa sposoby. Można budowę domku zlecić profesjonalistom lub próbować pracę wykonać samodzielnie. Dla mniej wtajemniczonych majsterkowiczów dobrym rozwiązaniem mogą okazać się domki, do samodzielnego montażu konstrukcji z gotowych elementów. Elementy te można nabyć w firmach, zajmujących się urządzaniem placów zabaw. Zapaleni majsterkowicze mogą próbować budowę wykonać samodzielnie od podstaw. Trzeba przy tym pamiętać, że domek przede wszystkim musi być całkowicie bezpieczny, a co za tym idzie – solidnie wykonany. Najlepsze do tworzenia domków są drzewa o rozłożystych konarach. Jednak, mimo możliwości oparcia podłogi domku na gałęziach – należy go dodatkowo podeprzeć za pomocą słupów wspierających. Słupy te usadawia się w wykopanym otworze – betonując je w glebie za pomocą szybkoschnącego betonu. Na nich i ewentualnie na konarach drzewa opiera się ramę konstrukcyjną domku, która jednocześnie będzie w przyszłości jego podłogą. Następnie należy wykonać konstrukcję ścian, ich wypełnienie oraz dach domku. W zasadzie wszystko można zrobić z desek drewnianych, ale znacznie lepsza jest płyta OSB.

Wiata garażowa - pozwolenie na budowę

wiata garażowaFormalności dotyczące budowy wiat garażowych precyzuje obowiązujące w Polsce od 1994 roku Prawo budowlane. W przeważającej liczbie przypadków postawienie wiaty nie musi być poprzedzone uzyskaniem pozwolenia na budowę. Kiedy jednak wiata ma posiadać większą aniżeli 25 m² powierzchnię zabudowy oraz wówczas, gdy podobnych obiektów istnieje więcej niż 2 na każde 500 m² działki – pozwolenie to jest konieczne. W takich sytuacjach trzeba również posiadać profesjonalny projekt architektoniczno – budowlany wiaty. Projekt ten musi wykonać uprawniony konstruktor, co zwiększa koszty inwestycji i niejednokrotnie sprawia, że przestaje ona być opłacalną.

Kiedy warto postawić wiatę garażową?

wiata garażowaNależy pamiętać, że wiata garażowa nigdy nie zastąpi tradycyjnego garażu. Jest jedynie jego namiastką i stanowi tylko częściową ochronę naszych samochodów. Wiaty mają też jednak kilka istotnych zalet. Stawia się je przeważnie w sytuacjach, kiedy na działce nie ma miejsca na garaż z prawdziwego zdarzenia lub gdy nie stać nas na jego wybudowanie. Dzisiejsze wiaty nie odstraszają już swoim wyglądem, a prezentują się estetycznie, wpisując się doskonale w  architekturę okolicznego krajobrazu. Wiatę można postawić np. wówczas, kiedy nagle w gospodarstwie domowym pojawił się kolejny samochód. Warto również o niej pomyśleć przy okazji budowy pomieszczenia gospodarczego, domku na narzędzia lub dodatkowego garażu wolnostojącego. Jeśli nawet pierwotnie nie będzie wykorzystywana jako miejsce postojowe – może przydać się w przyszłości.

Zobacz także