Ściany murowane - poradnik

Jak zbudować dom pasujący do otoczenia?

Domy szeregowe
Dom dopasowany do otoczenia to przede wszystkim dom nawiązujący swoim wyglądem zewnętrznym do lokalnej stylistyki. Jest to szczególnie ważne, kiedy nasza działka znajduje się na terenach o ścisłej zabudowie, gdzie jeden dom praktycznie stoi obok drugiego. Nie oznacza to jednak, że wszystkie budynki usytuowane na danym osiedlu muszą być identyczne(chyba, że tak stanowi Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego). Budynki mogą, a nawet powinny różnić się od siebie, ale w taki sposób, aby pozostawały spójne i harmonijne w stosunku do siebie. Kiedy mamy pomysł na budowę w niekonwencjonalnym stylu lepiej jest wybrać działkę, która pozwoli na oddalenie naszego nietypowego domu od pozostałych.

Jaka działka pod budowę domu?

działka budowlanaWybór działki pod budowę domu jest pierwszym i bardzo ważnym krokiem w tym skomplikowanym procesie, jakim jest budowa. Przed dokonaniem transakcji zwracamy najczęściej uwagę na wielkość działki, jej lokalizację i oczywiście cenę. Jednak prócz tego konieczne jest sprawdzenia stanu prawnego nieruchomości, jej dokładnych granic oraz zastanowienie się z jakiego rodzaju gruntem mamy do czynienia. Wykonanie badań geotechnicznych nie jest aktualnie wymagane przez Prawo budowlane, ale w niektórych przypadkach warto takie badania zlecić. Obok tych czynników – warto również wziąć pod uwagę okoliczną infrastrukturę oraz najbliższe sąsiedztwo. Dobrze jest również zajrzeć do Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego i sprawdzić, czy w przyszłości nie planuje się tuż za naszą parcelą wybudować fabryki, zakładu przemysłowego, czy innego niepożądanego przez nas obiektu.

Formalności związane z budową domu

budowa domuFormalności budowlane mają jeden cel, a jest nim uzyskanie pozwolenia na budowę. Jest to proces wymagający poświęcenia odpowiedniej ilości czasu, zgromadzenia stosownych dokumentów, a niekiedy wykazania się ogromnym spokojem i opanowaniem. Obowiązujące w Polsce Prawo budowlane jest bowiem niespójne i w jego zagmatwanych przepisach gubią się czasami nawet sami urzędnicy. O wydanie pozwolenia na budowę należy złożyć wniosek w powiatowym wydziale architektury i urbanistyki. Do wniosku dołącza się cztery egzemplarze zaadaptowanego projektu budowlanego i szereg innych ustaleń i zezwoleń. Dla bardziej niecierpliwych inwestorów warto polecić wynajęcie firmy, która za odpowiednią opłatą załatwi wszystkie urzędnicze formalności budowlane. Takich firm na rynku usług istnieje wbrew pozorom całkiem sporo.

Zobacz także