Remont - poradnik

Jak załatać dziurę w płycie gipsowo – kartonowej?

płyty karton gipsPłyty gipsowo – kartonowe są świetnym materiałem budowlanym. Mają jednak tę wadę, że nietrudno jest uszkodzić ich powierzchnię. Szpachlować można jedynie uszkodzenia o niewielkich rozmiarach lub nieznaczne rysy. Większe ubytki wymagają wstawienia nowego fragmentu płyty. W powyższym celu wykrawa się w ścianie otwór o regularnych kształtach, podobny wycina z nowej płyty i mocuje go w miejscu występowania uszkodzenia. Szczeliny pomiędzy ścianą i wstawionym fragmentem płyty najlepiej jest uzupełniać przy użyciu taśmy wzmacniającej łączenia z płyt g-k. W niektórych przypadkach – w ścianie trzeba odsłonić profile i stworzyć nowy kawałek rusztu pod wstawianą część ściany. Konieczność taka pojawia się zwłaszcza przy uszkodzeniach rozległych. Wówczas płytę mocuje się do profili wzdłuż jej krawędzi, wykorzystując wkręty przeznaczone do sytemu suchej zabudowy.

Odszkodowanie za zalane mieszkanie - jak uzyskać?

grzyb na ścianie po zalaniuJeśli nasze mieszkanie z jakichś powodów uległo zalaniu – szkody trzeba jak najszybciej zgłosić do Towarzystwa Ubezpieczeniowego, z którym zawarliśmy umowę ubezpieczeniową. Na miejsce zdarzenia z całą pewnością przybędzie rzeczoznawca, który dokona wyceny zakresu strat. Jeśli zalanie spowodował niefrasobliwy sąsiad – odszkodowanie zostanie nam wypłacone z jego ubezpieczenia. Gdy, jednak to nam zdarzyła się nieszczęśliwa w skutkach awaria – pieniądze będą pochodziły z naszych własnych składek. W sytuacji, kiedy mieszkanie w ogóle nie posiada ubezpieczenia, a szkodę w nim spowodował ktoś inny – roszczeń wobec niego można dochodzić jedynie na dość skomplikowanej drodze sądowej. Dlatego też zawsze, kiedy nad naszym mieszkaniem znajduje się inne – posiadanie ubezpieczenia na wypadek zalania jest bardzo wskazane.

Jak naprawić sufit po zalaniu?

plama na suficieNaprawa sufitu zależy w dużej mierze od rozmiarów powstałych na skutek zalania szkód. Zawsze jednak widok brunatnych zacieków wiąże się z koniecznością zeskrobania odspojonych od podłoża warstw farby oraz gładzi, a czasami również fragmentu tynku. Miejsca ubytków należy najpierw starannie osuszyć, a następnie pokryć preparatem gruntującym. Po jego wyschnięciu można przystąpić do uzupełniania dziur. Rodzaj zastosowanego materiału powinien odpowiadać temu, który został wcześniej usunięty. Przy niewielkich zaciekach, wystarczająca okazuje się cementowa szpachla w kolorze białym, którą należy starannie nanieść na sufit szpachelką. Podczas nanoszenia konieczna jest dbałość o wygładzanie szpachlowanych powierzchni. Pozostałe nierówności szlifuje się po wyschnięciu szpachli, a następnie maluje sufit wybraną farbą malarską.

Zobacz także