Remont - poradnik

Jak wymienić starą fugę?

Jeśli zdecydowaliśmy się na wymianę fug najpierw trzeba wymienić stare spoiny przy pomocy specjalnych rylców. Szczeliny trzeba dokładnie oczyścić z pyłu. Przed położeniem nowej fugi zwilżamy szczeliny wodą.

fuga do płytek

Jakie prace obejmuje renowacja fundamentu?

pęknięty fundamentPrace renowacyjne to jedne z najtrudniejszych prac budowlanych. W ich zakres może wchodzić wiele czynności. Należą do nich przede wszystkim: odtworzenie izolacji poziomej i pionowej, rozwiązanie problemów związanych z obecnością w zawilgoconym murze związków soli, osuszanie obiektu, naprawa elewacji, zmiana sposobu odprowadzenia wód opadowych. Ze względu na dość wysokie koszty kompleksowej renowacji fundamentów – prace można podzielić na etapy. Trzeba jednak pamiętać, że etapy te powinny zostać rozplanowane w taki sposób, aby przerwy pomiędzy nimi nie powodowały zniszczeń w pracach już zakończonych. Podczas renowacji fundamentów zupełnie nieopłacalne jest oszczędzanie na jakości zastosowanego materiału.

Jak położyć gładź gipsową?

zdjęcie 1Jeżeli zdecydowaliśmy się sami położyć gładź gipsową, powinniśmy zaopatrzyć się w: wiertarkę z mieszadłem, 2 wiaderka, packę, papier ścierny, szpachelkę, grunt, gładź szpachlową. Pierwszym krokiem jest przygotowanie podłoża pod gładź. Należy je oczyścić i osuszyć, a ubytki uzupełnić zaprawą tynkarską. Następnie oczyszczamy ścianę szczotką
z pyłu i gruntujemy. Kolejnym krokiem jest przygotowanie gipsu. Wsypujemy go do wiaderka z wodą i mieszamy wiertarką
z mieszadłem aż do uzyskania jednolitej masy. Następnie zaczynamy nakładać gładź na ścianę przy pomocy stalowej pacy o grubości około 2 mm i rozprowadzamy ją równomiernie na całej powierzchni. Po nałożeniu pierwszej warstwy czekamy aż wyschnie, po czym zdrapujemy szpachelką wszelkie zacieki
i nierówności, po czym wyrównujemy je za pomocą papieru ściernego. Na oczyszczoną ścianę nakładamy kolejną warstwę gładzi, przy czym innego rodzaju. Z reguły jest ona lżejsza i bardziej miękka, a przez to łatwiejsza w obróbce. Na ogół ma ona kolor biały, co ułatwia później malowanie, gdyż na białej powierzchni farby mają intensywniejszy kolor już po pierwszym malowaniu. Pamiętajmy aby drugi rodzaj gładzi rozrobić w innym wiaderku niż pierwszy. Po nałożeniu drugiej warstwy gładzi, czekamy aż wyschnie i przystępujemy do jej równania za pomocą papieru ściernego. Aby sprawdzić, czy ściana jest równo wykończona, należy przyłożyć zapaloną lampkę pod kątem do ściany.

Zobacz także