Materiały wykończeniowe - poradnik

Jak wykorzystać ściankę kolankową na poddaszu?

  • poddaszeWysokość ścianki kolankowej wahająca się od 70 cm do ok. 110 cm umożliwia ekonomiczne zagospodarowanie przestrzeni. Pod skosem swobodnie możemy umieścić biurko, szafki, półki, schowki czy grzejnik.
  • Ściana o wysokości ok. 150 cm – umożliwia komfortowe zagospodarowanie przestrzeni przyściennej przy jednoczesnym zachowaniu wyraźnych, charakterystycznych dla poddasza skosów. Swobodnie można postawić przy niej np. wannę (najlepiej prostopadle, by zapewnić sobie do niej swobodny dostęp) lub stół z krzesłami.
  • Jeśli jej wysokość wynosi ok. 200 cm – mamy duże pole do popisu. Swobodnie możemy zainstalować przy niej wannę, sedes, bidet, czy umywalkę. W tym przypadku jednak mniej efektowne i widoczne są skosy, a to właśnie w nich tkwi cały urok poddasza.

Jak wybrać fototapetę?

fototapetaJeśli chcemy zmienić i odświeżyć nasze mieszkanie, dobrym pomysłem jest powieszenie fototapety. Warto jednak pamiętać, że ozdobi ona nasze mieszkanie, pod warunkiem że znajdzie się na jednej, góra dwóch ścianach (np. w różnych pomieszczeniach). Większa ilość będzie po prostu źle wyglądać.

Zanim zakupimy fototapetę powinniśmy zastanowić się gdzie ją powiesimy, a w związku z tym co ma przedstawiać i w jakich być kolorach. Pamiętajmy, że do małych, wąskich i słabo oświetlonych pomieszczeń nie powinniśmy wybierać tapety bardzo ciemnej żeby nie przytłoczyła wnętrza. Powinniśmy również dobrze się zastanowić zanim kupimy tapetę dużych rozmiarów
w jaskrawych kolorach. Jeśli nie mamy odpowiednio dużo miejsca i sporej odległości pomiędzy ścianami, taki wzór może dość szybko zacząć nas męczyć. Pamiętajmy, że dobrze dobrana fototapeta potrafi ożywić wnętrze, dodać mu charakteru i uroku, dlatego warto aby wybór był przemyślany.

Płyty drewnopochodne – rodzaje

zdjęcie 1Drewno jest surowcem znanym i chętnie stosowanym w różnych dziedzinach. Przetworzone – służy także do wyrobu z niego innych, równie przydatnych wyrobów. Płyty drewnopochodne to popularne sklejki, płyty wiórowe, wiórowo – cementowe, płyty OSB, paździerzowe, wiórowo – paździerzowe oraz płyty pilśniowe. Wymienione rodzaje płyt drewnopochodnych różni od siebie postać zastosowanego przy produkcji surowca oraz sposób ich wytwarzania. Wszystkie wyroby drewnopochodne mają szerokie spektrum zastosowania i prawie wszystkie znajdują uznanie ich późniejszych użytkowników.

Zobacz także