Materiały wykończeniowe - poradnik

Jak wykonać stiuk wenecki?

stiuk weneckiNieodzownym punktem nowoczesnego mieszkania są różne dekoracje ścienne. Jedną z takich dekoracji zgodnych z aktualnymi trendami jest właśnie stiuk wenecki. Do jego wykonania potrzebować będziemy następujących rzeczy: gruntu akrylowego, stiuku weneckiego, pigmentu barwiącego stiuk, koncentratu pigmentowego, wosku impregnującego, szpachelki, wałka malarskiego i packi. Zanim zaczniemy nakładać stiuk musimy odpowiednio przygotować podłoże. Należy je wyczyścić, osuszyć, a nierówności i ubytki uzupełnić. Następnie ścianę gruntujemy i czekamy aż wyschnie. Potem przystępujemy do zabarwienia stiuku, gdyż ma on kolor biały. W tym celu wlewamy do niego barwnik i dokładnie mieszamy. Tak przygotowany stiuk możemy zacząć nakładać na ścianę. Stiuk nakładamy etapami, warstwa po warstwie przy pomocy packi. Rozsmarowujemy jego cienką warstwę na całej powierzchni ściany i czekamy aż zaschnie. Jeśli wyszły nam jakieś nierówności, należy je zeszlifować. Po odpyleniu ściany przystępujemy do nakładania drugiej warstwy stiuku. Nakładamy ją packą, rozprowadzając równomiernie w różnych kierunkach, tak aby uzyskać powierzchnię gładką i z połyskiem, a potem czekamy aż wyschnie. Następnie przystępujemy do nałożenia warstwy trzeciej. Stiuk nakładamy małymi fragmentami, podobnie jak w przypadku warstwy drugiej. Po każdym skończonym kawałku musimy go nabłyszczyć przecierając go packą. Potem czekamy aż warstwa wyschnie i przystępujemy do woskowania. Wosk nakładamy na ścianę packą, na mały fragment po czym go rozprowadzamy na dalszą część.

Płyty drewnopochodne – rodzaje

zdjęcie 1Drewno jest surowcem znanym i chętnie stosowanym w różnych dziedzinach. Przetworzone – służy także do wyrobu z niego innych, równie przydatnych wyrobów. Płyty drewnopochodne to popularne sklejki, płyty wiórowe, wiórowo – cementowe, płyty OSB, paździerzowe, wiórowo – paździerzowe oraz płyty pilśniowe. Wymienione rodzaje płyt drewnopochodnych różni od siebie postać zastosowanego przy produkcji surowca oraz sposób ich wytwarzania. Wszystkie wyroby drewnopochodne mają szerokie spektrum zastosowania i prawie wszystkie znajdują uznanie ich późniejszych użytkowników.

Zastosowanie płyt drewnopochodnych

zdjęcie 1Płyty drewnopochodne są materiałem trwałym i wytrzymałym. Z tych też powodów ich zastosowanie jest szerokie. Znajdują uznanie w budownictwie, transporcie oraz przemyśle meblowym. W zależności od rodzaju płyt, wykonuje się nich tak elementy konstrukcyjne budynku, jak i stosuje podczas wykańczania wnętrz oraz przy wyrobie mebli. Płyty drewnopochodne służą do produkcji paneli podłogowych, paneli boazeryjnych i jako samodzielne okładziny ścienne. Produkuje się z nich meble, wykorzystuje jako poszycie skrzydeł drzwiowych. Są też materiałem izolacyjnym zarówno w izolacjach akustycznych, jak i w cieplnych. Płyty nośne OSB powszechnie stosuje się podczas wznoszenia budynków w technologii szkieletowej. Można z nich też tworzyć konstrukcję przegród budowlanych, układać podłogi oraz wykonywać stropy lub poszycie dachów.

Zobacz także