Izolacje - poradnik

Jak wyciszyć ścianę między domami w zabudowie szeregowej?

płyta karton gipsOchronę przed hałasem zapewni ułożenie na ścianie płyt gipsowo-kartonowych (suchego tynku). Płyty przykręca się do metalowego stelażu przymocowanego do sufitu, podłogi i ścianek bocznych. Pod profile układa się elastyczną taśmę – nie będą przenosiły drgań. Między elementy pionowe (montowane w rozstawie 60 cm) umieszcza się płyty z wełny mineralnej. Miejsca styku płyt z konstrukcją budynku należy uszczelnić elastyczną masą akrylową. Po zaszpachlowaniu, oszlifowaniu połączeń płyt i zagruntowaniu powierzchni, ścianę można pomalować lub okleić tapetą.

Z czego ściana zewnętrzna?

Ściana zewnętrzna z bloku silikatowego o grubości 18 cm spełnia wymagania konstrukcyjne (i jest to zgodne z prawem budowlanym). Minimalna grubość to 10 cm, ale na takiej ścianie trudno jest oprzeć strop, a także ma słabą izolację akustyczną. Jeśli zaś chodzi o ocieplenie wełną lub styropianem, to konieczna jest 15-centymetrowa warstwa termoizolacji, w przypadku tzw. PIR-u wystarczy 12 cm.

blok silikatowy

Jaka grubość styropianu na ocieplenie domu?

ocieplenie ścian styropianemMinimalna grubość izolacji określona jest przez akty prawne (Dzienniki Ustaw). Obecnie wymaga się, by każda ściana miała współczynnik ciepła U < 0,3 W/(m2•K), wymusza to więc przy danej ścianie konstrukcyjnej pewną grubość termoizolacji. Grubość ta zależy jeszcze od izolacyjności samego materiału tzn. jego współczynnika przenikania ciepła λ. Im ten współczynnik jest mniejszy, tym sam materiał izolacyjny cieplejszy. Przykład: dając styropian lub wełnę o współczynniku λ = 0,036 W/(m2•K), konieczne jest najczęściej zwykle 13 cm tego materiału, by ściana spełniała stawiane jej warunki izolacyjne. W przypadku tzw. PIR-u, który ma współczynnik λ na poziomie 0,23 W/(m2•K) wystarczy tylko 8 cm izolacji dla osiągnięcia tego samego efektu.

Zobacz także