Izolacje - poradnik

Jak wyciszyć mieszkanie?

zdjęcie 1Mieszkanie w bloku ma wiele zalet, ale niestety też sporo wad. Jedną z nich są dość cienkie ściany, które powodują, że słyszymy praktycznie wszystko, co dzieje się u naszych sąsiadów. Warto w takiej sytuacji zastanowić się nad wyciszeniem nieco naszego mieszkania i zapewnieniem sobie w ten sposób większej intymności. Istnieje kilka różnych sposobów, dzięki którym możemy wyciszyć nasze mieszkanie. Jednym z nich jest zastosowanie wełny mineralnej lub szklanej na ściany, które ukrywamy za płytami kartonowo-gipsowymi. Sposób ten zabiera nam nieco miejsca, ale jest bardzo skuteczny. Innym sposobem jest zamontowanie sufitu podwieszanego, który stłumi hałasy dobiegające od sąsiadów z góry. Warto również zamontować akustyczne drzwi, a także podwójne drzwi wejściowe, które zablokują dźwięki dochodzące z klatki.

Sposoby posadowienia domu na niestabilnym gruncie

działka budowlana
Działka budowlana nabyta po rewelacyjnie niskiej cenie może okazać się problematyczna w momencie rozpoczęcia wykopów pod fundament. Wtedy często dochodzi się do wniosku, że to, co zostało zaoszczędzone na jej kupnie – trzeba zainwestować w skomplikowane, głębokie fundamenty lub w prostszą w wykonaniu, ale równie kosztowną płytę fundamentową. Niekiedy właśnie wspomniana płyta jest jedynym rozwiązaniem, gdyż dzięki jej zastosowaniu - prac nie jest w stanie utrudnić woda gruntowa. Innymi sposobami na posadowienie domu na niestabilnym gruncie są fundamenty na studniach kopanych lub palach żelbetowych. Nieraz możliwa jest sama wymiana gruntu na bardziej nośny i posadowienie domu na zwykłych fundamentach. Ostatnie rozwiązanie jest najmniej kosztowne od pozostałych, ale niestety niemniej pracochłonne i wymagające czasu.

Jak dobierać podkład do podłoża?

panele podłogoweWybierając podkład pod panele podłogowe należy między innymi uwzględniać rodzaj istniejącego podłoża. Na równe i gładkie podłoża betonowe można stosować tak podkłady naturalne, jak i sztuczne. Jeśli jednak podłoże jest inne, czyli na podłodze znajdują się np. stare deski lub drewniany parkiet – podkład powinien być również naturalny. Do wyboru jest tutaj tektura falista, płyty z korka lub różnego rodzaju materiały drewnopochodne. W takich sytuacjach można stosować płyty pilśniowe, sklejki, płyty OSB lub specjalne płyty eko. Ostatnie z wymienionych są w pełni naturalne i posiadają dobre właściwości izolacyjne.

Zobacz także