Materiały wykończeniowe - poradnik

Jak wybrać fototapetę?

fototapetaJeśli chcemy zmienić i odświeżyć nasze mieszkanie, dobrym pomysłem jest powieszenie fototapety. Warto jednak pamiętać, że ozdobi ona nasze mieszkanie, pod warunkiem że znajdzie się na jednej, góra dwóch ścianach (np. w różnych pomieszczeniach). Większa ilość będzie po prostu źle wyglądać.

Zanim zakupimy fototapetę powinniśmy zastanowić się gdzie ją powiesimy, a w związku z tym co ma przedstawiać i w jakich być kolorach. Pamiętajmy, że do małych, wąskich i słabo oświetlonych pomieszczeń nie powinniśmy wybierać tapety bardzo ciemnej żeby nie przytłoczyła wnętrza. Powinniśmy również dobrze się zastanowić zanim kupimy tapetę dużych rozmiarów
w jaskrawych kolorach. Jeśli nie mamy odpowiednio dużo miejsca i sporej odległości pomiędzy ścianami, taki wzór może dość szybko zacząć nas męczyć. Pamiętajmy, że dobrze dobrana fototapeta potrafi ożywić wnętrze, dodać mu charakteru i uroku, dlatego warto aby wybór był przemyślany.

Płyty drewnopochodne – rodzaje

zdjęcie 1Drewno jest surowcem znanym i chętnie stosowanym w różnych dziedzinach. Przetworzone – służy także do wyrobu z niego innych, równie przydatnych wyrobów. Płyty drewnopochodne to popularne sklejki, płyty wiórowe, wiórowo – cementowe, płyty OSB, paździerzowe, wiórowo – paździerzowe oraz płyty pilśniowe. Wymienione rodzaje płyt drewnopochodnych różni od siebie postać zastosowanego przy produkcji surowca oraz sposób ich wytwarzania. Wszystkie wyroby drewnopochodne mają szerokie spektrum zastosowania i prawie wszystkie znajdują uznanie ich późniejszych użytkowników.

Zastosowanie płyt drewnopochodnych

zdjęcie 1Płyty drewnopochodne są materiałem trwałym i wytrzymałym. Z tych też powodów ich zastosowanie jest szerokie. Znajdują uznanie w budownictwie, transporcie oraz przemyśle meblowym. W zależności od rodzaju płyt, wykonuje się nich tak elementy konstrukcyjne budynku, jak i stosuje podczas wykańczania wnętrz oraz przy wyrobie mebli. Płyty drewnopochodne służą do produkcji paneli podłogowych, paneli boazeryjnych i jako samodzielne okładziny ścienne. Produkuje się z nich meble, wykorzystuje jako poszycie skrzydeł drzwiowych. Są też materiałem izolacyjnym zarówno w izolacjach akustycznych, jak i w cieplnych. Płyty nośne OSB powszechnie stosuje się podczas wznoszenia budynków w technologii szkieletowej. Można z nich też tworzyć konstrukcję przegród budowlanych, układać podłogi oraz wykonywać stropy lub poszycie dachów.

Zobacz także