Ściany murowane - poradnik

Jak uzyskać kredyt na dom?

budowa domuRynek usług bankowych jest w Polsce niemniej rozwinięty – co rynek nieruchomości. To z kolei powoduje, że uzyskanie kredytu na budowę domu nie powinno być trudne. Jednak mnogość ofert bankowych powoduje, że trzeba im się bardzo dokładnie przyglądać. Mając na uwadze, że zaciągnięcie tak znacznego zobowiązania jest przedsięwzięciem bardzo poważnym – dobrze jest poświęcić czas, aby wybrać bank naprawdę konkurencyjny. Mogą nam w tym pomóc ogólnodostępne porównywarki internetowe, czy rankingi banków, ale warto też poprosić o poradę osobę, która faktycznie posiada znajomość rzeczy.  Trzeba dodatkowo wiedzieć, że zanim udamy się po kredyt na budowę domu – powinniśmy już mieć działkę, na której zamierzamy go budować. Do wniosku o kredyt budowlany trzeba bowiem miedzy innymi dołączyć pozwolenie na budowę. To z kolei może zostać nam wydane tylko wówczas, kiedy dysponujemy odpowiednią parcelą.

Jak budować ściany z pustaków ceramicznych?

pustaki ceramiczneŚciany z pustaków ceramicznych powstają w sposób analogiczny do ścian z cegły lub innych materiałów murarskich. Jednak pustaki wielkogabarytowe pozwalają zdecydowanie przyspieszyć proces budowy i szybciej ją ukończyć. Trzeba jedynie pamiętać, że ściany zewnętrzne z pustaków ceramicznych spoinuje się przy użyciu zaprawy ciepłochłonnej. To z kolei wymaga odczekania z budową, aż do nastania dodatnich temperatur na zewnętrz. Zaprawy ciepłochłonne stosuje się bowiem w temperaturze nie niższej niż +5 stopni Celsjusza. Budowę ścian rozpoczyna się od wypoziomowania podłoża i wyciągnięcia w górę narożników budynku. Przestrzenie pomiędzy narożnikami wypełnia się później stosując zasadę od narożnika do narożnika. W czasie budowy nie wolno zapominać o stałym kontrolowaniu poziomu narożników oraz pionu ściany.

Połączenie ścian zewnętrznych ze ścianami wewnętrznymi nośnymi

Najlepiej jest ściany wewnętrzne nośne wznosić w tym samym czasie, co ściany zewnętrzne. Wówczas w co drugiej warstwie pustaków – pustak ściany nośnej wpuszcza się na głębokość 10-15 cm w ścianę zewnętrzną. Pozostałe pustaki dostawia się jedynie do czoła i przykleja do powierzchni ściany zewnętrznej za pomocą zaprawy murarskiej. Jeżeli ściany wewnętrzne nie są wznoszone w tym samym czasie, co zewnętrzne – należy przewidzieć możliwość ich późniejszego połączenia z sobą. W powyższym celu wykonuje się specjalne zazębienia murarskie, zwane fachowo – strzępiami.

pustaki ceramiczne

Zobacz także