Ściany drewniane - poradnik

Jak uszczelnić dom z bali?

dom z baliW tradycyjnym budownictwie ludowym, styki między balami wypełniano warkoczami ze słomy. Czynność ta nazywała się „optyk”. Choć umiejętność owa nie zaginęła i są jeszcze specjaliści od takiej pracy, coraz więcej wykonawców wybiera prostsze metody. Chyba najpopularniejsze z nich to umieszczanie między balami pasów filcu lub rozprężnych taśm z gąbki, impregnowanych preparatem hydrofobizującym. Materiały takie zapewniają, że nawet kiedy bale z czasem nieco się wypaczą, na stykach między nimi nie powstaną szpary. Uszczelnienie zapewnia też większą jednorodność ścian pod względem izolacyjności termicznej.

W jaki sposób ocieplić dom z bali?

Dom drewniany z bali należy ocieplić w podobny sposób, jak ma to miejsce w przypadku wykonywania ocieplenia domu zbudowanego w systemie szkieletowym. Układ warstw docieplenia od strony ściany powinien wyglądać następująco:

dom z bali

  1. Folia paroizolacyjna zamocowana do ściany.
  2. Warstwa wełny mineralnej umieszczonej między deskami o przekroju 4 x 10 cm. Wełna powinna mieć w takim układzie również 10 cm grubości.
  3. Warstwa wiatroizolacji chroniącej wełnę mineralną.
  4. Siding lub podbitka z desek.

Czy można wełną mineralną ocieplić szkieletowy dom drewniany?

wełna mineralnaDo ocieplenia można użyć wełny mineralnej, ale tylko tej przeznaczonej specjalnie do ocieplenia domów z drewna. Płyty przykleja się bezpośrednio do poszycia i dodatkowo mocuje specjalnymi łącznikami. Na płyty nakłada się siatkę z włókna szklanego, zatopioną w warstwie zaprawy klejącej. Wszystko pokrywa się tynkiem o dobrej paroprzepuszczalności (mineralnym). Wadą tego rozwiązania jest łatwość przenikania wilgoci przez warstwę ocieplającą, kiedy długotrwały deszcz pada na elewację.

Zobacz także