Remont - poradnik

Jak układać płytki ceramiczne?

płytki łazienkoweJeśli zdecydujemy się na samodzielne położenie płytek, powinniśmy zaopatrzyć się w: wiaderko, packę, mieszadło, wiertarkę, klej do płytek, krzyżyki dystansowe i poziomicę. Pierwszym krokiem jest przygotowanie podłoża, które powinno być oczyszczone i suche. Jeśli mamy nierówności, to wyrównujemy je zaprawą, gruntujemy i czekamy aż wyschnie. Następnie warto przymocować do ściany np. kawałek listewki, który poziomujemy i od niego zaczynamy układać płytki. Potem do wiaderka wlewamy wodę i wsypujemy zaprawę klejową i mieszamy. Następnie smarujemy klejem pewną powierzchnię ściany, wyrównujemy packą z grzebieniem
i przystępujemy do układania płytek. Pamiętajmy, że każdą płytkę należy dobrze docisnąć dłonią. Pomiędzy płytki umieszczamy krzyżyki dystansowe. Płytki na ścianie układamy zawsze od dołu do góry, a na podłodze kierując się w kierunku drzwi.

Jakie prace obejmuje renowacja fundamentu?

pęknięty fundamentPrace renowacyjne to jedne z najtrudniejszych prac budowlanych. W ich zakres może wchodzić wiele czynności. Należą do nich przede wszystkim: odtworzenie izolacji poziomej i pionowej, rozwiązanie problemów związanych z obecnością w zawilgoconym murze związków soli, osuszanie obiektu, naprawa elewacji, zmiana sposobu odprowadzenia wód opadowych. Ze względu na dość wysokie koszty kompleksowej renowacji fundamentów – prace można podzielić na etapy. Trzeba jednak pamiętać, że etapy te powinny zostać rozplanowane w taki sposób, aby przerwy pomiędzy nimi nie powodowały zniszczeń w pracach już zakończonych. Podczas renowacji fundamentów zupełnie nieopłacalne jest oszczędzanie na jakości zastosowanego materiału.

Jak kłaść fugi?

zdjęcie 1Jeżeli zdecydowaliśmy się na samodzielne położenie płytek, to kolejną rzeczą jaką musimy wykonać jest fugowanie. Będą potrzebne nam do tego następujące rzeczy: fuga, szpachelka, gąbka, packa z filcem i packa z gąbką. Pierwszym krokiem jest oczyszczenie płytek z nadmiaru kleju, umycie ich i wysuszenie. Następnie przygotowujemy fugę zgodnie z instrukcją znajdującą się na opakowaniu. Kiedy skończymy przygotowywać fugę, bierzemy packę z filcem i nakładamy ją pomiędzy płytki, starając się jak najmniej zabrudzić same płytki. Fugując płytki znajdujące się na podłodze używamy packi z gąbką. Po nałożeniu, chwilkę odczekujemy,  bierzemy gąbkę, odrobinę moczymy ją w letniej wodzie, tak aby była wilgotna i czyścimy zabrudzone płytki. Na koniec warto zabezpieczyć płytki i fugi specjalnym preparatem. Dzięki niemu będą one miały większą odporność na wilgoć, parę wodną i mniej się brudziły.

Zobacz także