Ściany murowane - poradnik

jak sprawdzić chłonność podłoża

malowanie ścianJeśli podłoże jest chłonne, podczas malowania zużyjemy zdecydowanie większą ilość farby, a w związku z tym poniesiemy niepotrzebne koszty. Chłonność tą można jednak zmniejszyć poprzez zastosowanie odpowiedniego środka gruntującego. Aby sprawdzić, czy gruntowanie jest konieczne – wystarczy po ścianie, czy suficie przejechać gąbką zwilżoną w wodzie. Jeśli woda wniknie w podłoże, oznacza to, że jest ono chłonne oraz, że gruntowanie jest nieuniknione. Należy zdawać sobie sprawę, iż podobnie do wody zachowa się farba malarska, co spowoduje, że trzeba będzie nanieść ją w kilku warstwach, a tym samym zużyć w nadmiernej ilości.

Do czego służą farby podkładowe?

malowanie ścianFarby podkładowe są produktami, których istnienie bywa kojarzone niejednoznacznie. Niektórzy uważają bowiem, że jest to jedynie chwyt producencki, naciągający klienta na zwiększone koszty malowania wnętrz domu. Nie do końca jednak można się z takim twierdzeniem zgodzić. Farby podkładowe, nazywane również gruntującymi służą głównie do wykonania swego rodzaju powłoki odcinającej jedną barwę farby od drugiej. Są szczególnie przydatne w sytuacjach, w których na intensywny kolor ściany chcemy nanieść farbę w jasnym pastelowym kolorze. W takiej sytuacji bez zastosowania farby podkładowej – farbę właściwą byłoby trzeba nanosić w kilku warstwach. Ponadto farby podkładowe zmniejszają też chłonność gruntu, wzmacniają go i sprawiają, że staje się bardziej przyczepny.

Jak budować ściany z gazobetonu?

gazobetonGazobeton występuje najczęściej w postaci wygodnych do układania bloczków o różnych rozmiarach. Z materiału tego wykonuje się również płytki, które znajdują zastosowanie w warstwach elewacyjnych ścian trójwarstwowych. Murowanie z tego materiału nie jest skomplikowane, ale wymaga dokładności i staranności. Jeśli bloczki posiadają profilowaną powierzchnię boczną – łączy się je na wpusty, nie stosując spoiny pionowej. Bloczki gładkie trzeba spoinować tak w poziomie, jak i w pionie. Do powyższego celu wykosztuje się zaprawy klejowe lub ciepłochronne zaprawy cementowo – wapienne. Zaprawy klejowe można wykorzystywać jedynie do cienkiego spoinowania. Łączenie wznoszonej ściany ze ścianą prostopadłą robi się przy użyciu specjalnych łączników i wykonując pełne spoinowanie pionowe. W szczelinach pod stropem należy zastosować elastyczny materiał dźwiękochłonny, np. piankę poliuretanową lub wełnę mineralną.

Zobacz także