Materiały wykończeniowe - poradnik

Jak przykleić fototapetę?

fototapetaKiedy wybraliśmy już fototapetę, warto zastanowić się nad wynajęciem profesjonalnej ekipy do jej przyklejenia, gdyż nie jest to wcale takie łatwe. Warto wiedzieć, że fototapeta często podzielona jest na kilka kawałków, które musimy odpowiednio ze sobą spasować, tak aby nie było widać łączeń czy przesunięć. Jeśli jednak zdecydujemy się na samodzielne przyklejanie, to powinniśmy pamiętać o kilku niezbędnych rzeczach, takich jak: wiadro z wodą, klej do tapet, grunt, pędzel i wałek gumowy. Pierwszą rzeczą jaką powinniśmy zrobić jest zagruntowanie ścian. Następnie rozpuszczamy klej w wodzie zgodnie z instrukcją zamieszczoną na kleju, po czym smarujemy nim pierwszy kawałek fototapety. Potem składamy go na pół, by klej lepiej wsiąkł w każdą z części i zostawiamy na 5 minut. Fototapetę przykładamy do ściany i rozwijamy, gładząc dłońmi po powierzchni, aby równo się rozłożyła. Tapetę zawsze wyrównujemy, zaczynając od środka i kierując się na boki, raz na jedną raz na drugą stronę. Powtarzamy tę czynność przy użyciu wałka gumowego, lekko dociskając nim tapetę. Następnie bierzemy kolejny kawałek fototapety i postępujemy dokładnie tak samo. Musimy pamiętać jednak, aby przy przyklejaniu go zacząć od strony, gdzie kończy się pierwszy kawałek, tak aby dokładnie go dopasować. Zwracamy szczególną uwagę na miejsce łączenia się obu kawałków fototapety. Dobrze jest przez środek przejechać wałkiem i sprawdzić, czy wszystko dobrze się spasowało.

Płyty drewnopochodne – rodzaje

zdjęcie 1Drewno jest surowcem znanym i chętnie stosowanym w różnych dziedzinach. Przetworzone – służy także do wyrobu z niego innych, równie przydatnych wyrobów. Płyty drewnopochodne to popularne sklejki, płyty wiórowe, wiórowo – cementowe, płyty OSB, paździerzowe, wiórowo – paździerzowe oraz płyty pilśniowe. Wymienione rodzaje płyt drewnopochodnych różni od siebie postać zastosowanego przy produkcji surowca oraz sposób ich wytwarzania. Wszystkie wyroby drewnopochodne mają szerokie spektrum zastosowania i prawie wszystkie znajdują uznanie ich późniejszych użytkowników.

Zastosowanie płyt drewnopochodnych

zdjęcie 1Płyty drewnopochodne są materiałem trwałym i wytrzymałym. Z tych też powodów ich zastosowanie jest szerokie. Znajdują uznanie w budownictwie, transporcie oraz przemyśle meblowym. W zależności od rodzaju płyt, wykonuje się nich tak elementy konstrukcyjne budynku, jak i stosuje podczas wykańczania wnętrz oraz przy wyrobie mebli. Płyty drewnopochodne służą do produkcji paneli podłogowych, paneli boazeryjnych i jako samodzielne okładziny ścienne. Produkuje się z nich meble, wykorzystuje jako poszycie skrzydeł drzwiowych. Są też materiałem izolacyjnym zarówno w izolacjach akustycznych, jak i w cieplnych. Płyty nośne OSB powszechnie stosuje się podczas wznoszenia budynków w technologii szkieletowej. Można z nich też tworzyć konstrukcję przegród budowlanych, układać podłogi oraz wykonywać stropy lub poszycie dachów.

Zobacz także