Materiały wykończeniowe - poradnik

Jak przygotować tynk przed położeniem go na ścianę?

zdjęcie 1Tynki cementowe są proste w przygotowaniu, choć trudno je się wyrabia. Najczęściej mieszankę sporządza się na placu budowy. Jej przygotowanie polega na połączeniu, cementu, piasku i wody i dokładnym wymieszaniu wszystkich składników. Tynki cementowo – wapienne wyrabia się łatwiej, ale uzyskanie dobrej jakości mieszanki jest możliwe jedynie przy dokładnym zachowaniu wymaganych proporcji wszystkich składników. Tynki te mają w składzie oprócz cementu, piasku i wody – wapno. Staranne odmierzanie wszystkich składników jest raczej na placu budowy trudne. Z tych też powodów częściej stosuje się gotowe, suche mieszanki, które dodatkowo są uszlachetnione wypełniaczami kwarcowymi. Mieszanki te wystarczy połączyć z wodą w proporcji podanej na opakowaniu.Płyty drewnopochodne – rodzaje

zdjęcie 1Drewno jest surowcem znanym i chętnie stosowanym w różnych dziedzinach. Przetworzone – służy także do wyrobu z niego innych, równie przydatnych wyrobów. Płyty drewnopochodne to popularne sklejki, płyty wiórowe, wiórowo – cementowe, płyty OSB, paździerzowe, wiórowo – paździerzowe oraz płyty pilśniowe. Wymienione rodzaje płyt drewnopochodnych różni od siebie postać zastosowanego przy produkcji surowca oraz sposób ich wytwarzania. Wszystkie wyroby drewnopochodne mają szerokie spektrum zastosowania i prawie wszystkie znajdują uznanie ich późniejszych użytkowników.

Zastosowanie płyt drewnopochodnych

zdjęcie 1Płyty drewnopochodne są materiałem trwałym i wytrzymałym. Z tych też powodów ich zastosowanie jest szerokie. Znajdują uznanie w budownictwie, transporcie oraz przemyśle meblowym. W zależności od rodzaju płyt, wykonuje się nich tak elementy konstrukcyjne budynku, jak i stosuje podczas wykańczania wnętrz oraz przy wyrobie mebli. Płyty drewnopochodne służą do produkcji paneli podłogowych, paneli boazeryjnych i jako samodzielne okładziny ścienne. Produkuje się z nich meble, wykorzystuje jako poszycie skrzydeł drzwiowych. Są też materiałem izolacyjnym zarówno w izolacjach akustycznych, jak i w cieplnych. Płyty nośne OSB powszechnie stosuje się podczas wznoszenia budynków w technologii szkieletowej. Można z nich też tworzyć konstrukcję przegród budowlanych, układać podłogi oraz wykonywać stropy lub poszycie dachów.

Zobacz także