Ściany murowane - poradnik

Jak postawić ściankę działową?

ścianka działowa (fot. archiexpo.com)Często chcielibyśmy coś zmienić w naszym domu, zrobić mały remont, ale nie mamy wolnych środków na koncie, które moglibyśmy na to przeznaczyć. Warto wtedy zastanowić się nad samodzielnym zrobieniem kilku rzeczy w domu. Możemy np. pokusić się o postawienie samemu ścianki działowej, gdyż wbrew pozorom nie jest to aż tak trudne. Na pewno musimy zaopatrzyć się w: pustaki, zaprawę klejową, poziomice, kątownik, kielnię, wiaderko, młotek, szlifierkę. Następnym krokiem powinno być wytyczenie miejsca w którym ma stanąć ścianka działowa. Murowanie jej zaczynamy zawsze od narożnej jej części. Należy pamiętać aby zaprawę klejową nanieść również na ścianę istniejącą w miejscu styku ze ścianą dopiero stawianą.
Kolejną czynnością jaką powinniśmy zrobić to rozciągnąć sznurek od jednego rogu pustaka do drugiego, przybić go gwoździami, sprawdzić linię poziomicą i zacząć układać kolejne pustaki wg. wyznaczonej linii. Pamiętajmy, aby zaprawę rozkładać nie tylko pomiędzy górnym i dolnym pustakiem, ale również na krótkich bokach pustaków. Będziemy mieć wtedy pewność, że dobrze się trzymają. Kolejną bardzo ważną rzeczą o której nie powinniśmy zapomnieć jest łączenie murowanej ściany z istniejącymi. W tym celu należy wywiercić w istniejącej ścianie dwie dziury i włożyć w nie pręty tak aby wyszły tuż nad pustakami. Robimy to co drugą warstwę. W związku z tym powinna nam wyjść: jedna warstwa zaczynająca się od całego pustaka, a kolejna od połówki i tak do samej góry.

Co to jest stateczność skarpy?

zdjęcie 1Stateczność skarpy określa współczynnik F. Na jego wartość składa się stosunek sił utrzymujących do sił przesuwających masy gruntu. O skarpie statecznej mówimy wówczas, gdy współczynnik F nie jest mniejszy od jednego. Skarpy o niższym współczynniku stateczności nie nadają się jako podłoże pod żadne budynki, gdyż występują na nich ruchy i przesunięcia gruntu. To czy skarpa jest wystarczająco stateczna zawsze oceniają skomplikowane badania geologiczne terenu, ale jest też kilka oznak widocznych gołym okiem, po których można rozpoznać występowanie osuwisk. O fakcie ich występowania w przeszłości świadczą np. kształt i sposób rośnięcia drzew, jak i pęknięcia, szpary i szczeliny na powierzchni gruntu. Osuwanie terenu  łatwo rozpoznać jeżeli pnie drzew nie są proste i rosną w różnych kierunkach oraz na powierzchni ziemi zauważalne są głębokie rozejścia gruntu.

Jak zabezpieczyć skarpę przed osuwaniem?

zdjęcie 1Występowanie osuwisk na skarpach i zboczach  to zjawisko bardzo niebezpieczne. Dowodem na to są tragiczne w skutkach przesunięcia terenu, które wystąpiły w Polsce Południowej po ostatnich powodziach. Przedsięwzięcie budowy domu na zboczu zawsze kusi inwestora ciekawymi warunkami krajobrazowymi, ale jednocześnie jest inwestycją bardzo trudną, drogą i wymagającą zastosowania specjalnych zabezpieczeń. Skarpę można zabezpieczyć poprzez zmniejszenie kąta jej nachylenia, poprzez podparcie nasypem, wykonując mury oporowe, stosując kotwy, pale lub robiąc gwoździowanie. Ostatnia z wymienionych czynności polega na zabezpieczeniu terenu za pomocą siatki ze stali. Rozpiętą siatką niejako spina się dwie sąsiadujące ze sobą partie gruntu. Budynek powstający na skarpie powinien ponadto posiadać staranie wykonany drenaż opaskowy oraz drenaż powierzchniowy. Woda z drenażu powinna być odprowadzana na kilkanaście metrów od podnóża skarpy. Można również zastosować odwodnienie terenu lub zastrzyki wzmacniające popękane skały. Wszystkie te zabiegi są jednak tak samo skomplikowane, co i drogie oraz pracochłonne.

Zobacz także