Remont - poradnik

Jak postawić ścianę z płyty g-k?

płyta karton-gips (fot. readersdigest.com.au)Jeśli chcemy przeprowadzić w domu mały remont i zmienić nieco układ, np. naszego pokoju, możemy zrobić to za pomocą ścianek z płyt gipsowo-kartonowych. Są one dość proste w montażu i nie trzeba do nich zaprawy murarskiej. Musimy zaopatrzyć się jednak w następujące rzeczy: profile CW, profile UW, profile UA, wiertarkę, taśmę wygłuszającą, kołki rozporowe, wełnę mineralną, wkręty do regipsów i elastyczną masę szpachlową. Prace powinniśmy zacząć od wyrysowania trasy, na której postawimy naszą ściankę. Zaznaczamy linię zarówno na podłodze, jak i suficie. Następnie pasujemy na wyrysowanych liniach profile UW. Jeśli w ścianie mają być drzwi, musimy wyciąć z profilu mocowanego do podłogi kawałek odpowiadający szerokości otworu drzwiowego. Zanim przykręcimy profile musimy założyć na nie taśmę wygłuszającą pod nim lub ponad nim. Profile przykręcamy do podłogi kołkami rozporowymi. Do wyciętych miejsc w profilu montujemy 2 kątowniki i kolejne 2 do profilu zamontowanego na suficie. Następnie przykręcamy do nich profile UA, które utworzą boczne ramy drzwi. Na wysokości, gdzie będą kończyć się drzwi montujemy kolejne kątowniki, gdzie zamocujemy poprzeczkę z profilu UA. W tak stworzoną ramę wkładamy profile CW, umieszczając je wewnątrz profili UW i przykręcamy je. W tym momencie możemy już montować płyty gipsowo-kartonowe. Przykręcamy je do profili wkrętami do regipsów. Kolejną rzeczą jaką powinniśmy zrobić to zaszpachlowanie połączeń płyt z profilami. Następnie na stojącą ściankę nakładamy wełnę mineralną i przykręcamy kolejną płytę z drugiej strony. Później szpachlujemy połączenia. Kolejnym krokiem jest przykręcenie na istniejącą jednowarstwową ściankę drugiej warstwy płyt g-k na tzw. mijankę.  Należy pamiętać, aby nad drzwiami znalazło się połączenie dwóch sąsiadujących płyt.

Jakie prace obejmuje renowacja fundamentu?

pęknięty fundamentPrace renowacyjne to jedne z najtrudniejszych prac budowlanych. W ich zakres może wchodzić wiele czynności. Należą do nich przede wszystkim: odtworzenie izolacji poziomej i pionowej, rozwiązanie problemów związanych z obecnością w zawilgoconym murze związków soli, osuszanie obiektu, naprawa elewacji, zmiana sposobu odprowadzenia wód opadowych. Ze względu na dość wysokie koszty kompleksowej renowacji fundamentów – prace można podzielić na etapy. Trzeba jednak pamiętać, że etapy te powinny zostać rozplanowane w taki sposób, aby przerwy pomiędzy nimi nie powodowały zniszczeń w pracach już zakończonych. Podczas renowacji fundamentów zupełnie nieopłacalne jest oszczędzanie na jakości zastosowanego materiału.

Jaka farba do metalu?

zdjęcie 1Wybierając farbę do metalu, powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, czy jest na pewno odporna na czynniki zewnętrzne i funkcjonalna. Dzięki temu zabezpieczy ona metal przed utlenieniem się i rozpoczęciem korozji. Na rynku mamy dostępnych kilka rodzajow farb, między innymi: podkładowe, nawierzchniowe, chlorokauczukowe i alkidowe. Farby podkładowe możemy stosować zamiast gruntu reaktywnego. Możemy je stosować na powierzchnie umiarkowanie skorodowane lub całkowicie wolne od rdzy. Farby nawierzchniowe są bardzo odporne na czynniki zewnętrzne, mrozoodporne i odporne na działania mechaniczne. Część z nich nakładamy na zagruntowaną powierzchnię, a inne możemy kłaść od razu bez podkładu. Kolejnym rodzajem farb są farby alkaidowe. Farb tych nie należy malować grubą warstwą, gdyż do jej wyschnięcia potrzebny jest tlen, więc może się okazać, że wierzchnia warstwa już wyschła, natomiast spodnia jest nadal mokra. W związku z tym jest ona słaba i mało trwała. Farb alkaidowych nie należy stosować na powierzchnie, które mają kontakt z wodą.  Można jednak dokupić do tych farb dodatki, które niwelują wszystkie te wady. Farby chlorokauczukowe są bardzo odporne na działanie kwasów, zasad i innych związków chemicznych. Ich niewątpliwą zaletą jest fakt, że można je stosować na powierzchnie, które ulegają silnym zanieczyszczeniom i są narażone na działanie różnego rodzaju środków chemicznych.

Zobacz także