Ściany murowane - poradnik

Jak położyć tapetę?

smarowanie tapety klejem, fot. the-property-site.co.ukCzęsto jest tak, że nie mamy środków na wynajęcie ekipy, która położy nam tapetę, a chcielibyśmy coś zmienić w naszym domu czy mieszkaniu. Warto wtedy zastanowić się nad położeniem jej samemu. Pierwsze od czego powinniśmy zacząć to od wybrania tapety oraz obliczenia ile będzie nam jej potrzeba do wytapetowania pomieszczenia. Pamiętajmy aby od razu dokupić jedną rolkę więcej na wszelki wypadek. Musimy również zakupić niezbędne rzeczy tzn. klej do tapet, grunt uniwersalny, folię malarską, wałek do dociskania tapety, pędzel do kleju, wiadro z ciepłą wodą. Ściana na którą będziemy kłaść tapetę musi być całkowicie sucha i pozbawiona starej farby bądź tapety. Musimy również wpierw ją zagruntować i poczekać aż wyschnie. Następnie postępujemy zgodnie z instrukcją znajdującą się przy tapecie, gdyż każdy rodzaj tapety nieco inaczej się nakłada. Zasada jest jednak taka, że zawsze zaczynamy nakładać pasy tapety od góry ściany dociskając ją przesuwamy się w dół. Po nałożeniu paska tapety zawsze dobrze go dociskamy np. wałkiem aby pozbyć się pęcherzyków powietrza i nadmiaru kleju. Następnie wilgotną gąbką usuwamy klej, który wypłynął, po czym układamy kolejny pasek.

Co to jest stateczność skarpy?

zdjęcie 1Stateczność skarpy określa współczynnik F. Na jego wartość składa się stosunek sił utrzymujących do sił przesuwających masy gruntu. O skarpie statecznej mówimy wówczas, gdy współczynnik F nie jest mniejszy od jednego. Skarpy o niższym współczynniku stateczności nie nadają się jako podłoże pod żadne budynki, gdyż występują na nich ruchy i przesunięcia gruntu. To czy skarpa jest wystarczająco stateczna zawsze oceniają skomplikowane badania geologiczne terenu, ale jest też kilka oznak widocznych gołym okiem, po których można rozpoznać występowanie osuwisk. O fakcie ich występowania w przeszłości świadczą np. kształt i sposób rośnięcia drzew, jak i pęknięcia, szpary i szczeliny na powierzchni gruntu. Osuwanie terenu  łatwo rozpoznać jeżeli pnie drzew nie są proste i rosną w różnych kierunkach oraz na powierzchni ziemi zauważalne są głębokie rozejścia gruntu.

Jak zabezpieczyć skarpę przed osuwaniem?

zdjęcie 1Występowanie osuwisk na skarpach i zboczach  to zjawisko bardzo niebezpieczne. Dowodem na to są tragiczne w skutkach przesunięcia terenu, które wystąpiły w Polsce Południowej po ostatnich powodziach. Przedsięwzięcie budowy domu na zboczu zawsze kusi inwestora ciekawymi warunkami krajobrazowymi, ale jednocześnie jest inwestycją bardzo trudną, drogą i wymagającą zastosowania specjalnych zabezpieczeń. Skarpę można zabezpieczyć poprzez zmniejszenie kąta jej nachylenia, poprzez podparcie nasypem, wykonując mury oporowe, stosując kotwy, pale lub robiąc gwoździowanie. Ostatnia z wymienionych czynności polega na zabezpieczeniu terenu za pomocą siatki ze stali. Rozpiętą siatką niejako spina się dwie sąsiadujące ze sobą partie gruntu. Budynek powstający na skarpie powinien ponadto posiadać staranie wykonany drenaż opaskowy oraz drenaż powierzchniowy. Woda z drenażu powinna być odprowadzana na kilkanaście metrów od podnóża skarpy. Można również zastosować odwodnienie terenu lub zastrzyki wzmacniające popękane skały. Wszystkie te zabiegi są jednak tak samo skomplikowane, co i drogie oraz pracochłonne.

Zobacz także