Ściany murowane - poradnik

Jak planować budowę domu?

budowa domuHarmonogram prac budowlanych w tradycyjnej technologii murowanej powinien uwzględniać konieczne przerwy technologiczne. Są to okresy czasu, które powinny zostać zachowane pomiędzy poszczególnymi pracami budowlanymi i wykończeniowymi. Z tego powodu wielu inwestorów rozplanowuje budowę na dwa lata. Wówczas pierwszego roku wykonuje się prace murarskie, tj. fundamenty, ściany i dach, a drugiego robi instalacje, tynkuje ściany od wewnątrz, wylewa posadzki itp. Nie oznacza to, że wybudowanie domu w ciągu jednego roku kalendarzowego jest całkowicie niemożliwe. Do tego potrzeba jest jednak dobrego wykonawcy i natrafienia na bardzo sprzyjające warunki atmosferyczne. W przypadku niezbyt ciepłego i deszczowego lata – spędzenie Świąt Bożego Narodzenia w nowym domu trzeba będzie jednak odłożyć na rok następny.

Jaka działka pod budowę domu?

działka budowlanaWybór działki pod budowę domu jest pierwszym i bardzo ważnym krokiem w tym skomplikowanym procesie, jakim jest budowa. Przed dokonaniem transakcji zwracamy najczęściej uwagę na wielkość działki, jej lokalizację i oczywiście cenę. Jednak prócz tego konieczne jest sprawdzenia stanu prawnego nieruchomości, jej dokładnych granic oraz zastanowienie się z jakiego rodzaju gruntem mamy do czynienia. Wykonanie badań geotechnicznych nie jest aktualnie wymagane przez Prawo budowlane, ale w niektórych przypadkach warto takie badania zlecić. Obok tych czynników – warto również wziąć pod uwagę okoliczną infrastrukturę oraz najbliższe sąsiedztwo. Dobrze jest również zajrzeć do Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego i sprawdzić, czy w przyszłości nie planuje się tuż za naszą parcelą wybudować fabryki, zakładu przemysłowego, czy innego niepożądanego przez nas obiektu.

Formalności związane z budową domu

budowa domuFormalności budowlane mają jeden cel, a jest nim uzyskanie pozwolenia na budowę. Jest to proces wymagający poświęcenia odpowiedniej ilości czasu, zgromadzenia stosownych dokumentów, a niekiedy wykazania się ogromnym spokojem i opanowaniem. Obowiązujące w Polsce Prawo budowlane jest bowiem niespójne i w jego zagmatwanych przepisach gubią się czasami nawet sami urzędnicy. O wydanie pozwolenia na budowę należy złożyć wniosek w powiatowym wydziale architektury i urbanistyki. Do wniosku dołącza się cztery egzemplarze zaadaptowanego projektu budowlanego i szereg innych ustaleń i zezwoleń. Dla bardziej niecierpliwych inwestorów warto polecić wynajęcie firmy, która za odpowiednią opłatą załatwi wszystkie urzędnicze formalności budowlane. Takich firm na rynku usług istnieje wbrew pozorom całkiem sporo.

Zobacz także