Ściany drewniane - poradnik

Jak pielęgnować drewnianą elewację?

Drewno jest surowcem trwałym i wytrzymałym, ale wymagającym impregnacji i odpowiedniej pielęgnacji. Zwłaszcza wówczas, kiedy narażone jest na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. Drewniane elewacje trzeba zatem przede wszystkim impregnować. Służą do tego celu specjalne preparaty wodoodporne, które nanosi się na deski elewacyjne używając pędzla. Ponadto drewnianą elewację należy co pewien czas umyć oraz dobrze jest na jej wierzchniej warstwie położyć w kilku warstwach lakier, farbę lub bejcę. Podnosi to walory estetyczne elewacji oraz stanowi dodatkową ochronę dla drewna. Szczególnie polecane do powyższego celu są lakierobejce. Zabiegi ponownego malowania trzeba jednak ponawiać, co około 5 lat.

drewniana elewacja

Wiata garażowa - pozwolenie na budowę

wiata garażowaFormalności dotyczące budowy wiat garażowych precyzuje obowiązujące w Polsce od 1994 roku Prawo budowlane. W przeważającej liczbie przypadków postawienie wiaty nie musi być poprzedzone uzyskaniem pozwolenia na budowę. Kiedy jednak wiata ma posiadać większą aniżeli 25 m² powierzchnię zabudowy oraz wówczas, gdy podobnych obiektów istnieje więcej niż 2 na każde 500 m² działki – pozwolenie to jest konieczne. W takich sytuacjach trzeba również posiadać profesjonalny projekt architektoniczno – budowlany wiaty. Projekt ten musi wykonać uprawniony konstruktor, co zwiększa koszty inwestycji i niejednokrotnie sprawia, że przestaje ona być opłacalną.

Kiedy warto postawić wiatę garażową?

wiata garażowaNależy pamiętać, że wiata garażowa nigdy nie zastąpi tradycyjnego garażu. Jest jedynie jego namiastką i stanowi tylko częściową ochronę naszych samochodów. Wiaty mają też jednak kilka istotnych zalet. Stawia się je przeważnie w sytuacjach, kiedy na działce nie ma miejsca na garaż z prawdziwego zdarzenia lub gdy nie stać nas na jego wybudowanie. Dzisiejsze wiaty nie odstraszają już swoim wyglądem, a prezentują się estetycznie, wpisując się doskonale w  architekturę okolicznego krajobrazu. Wiatę można postawić np. wówczas, kiedy nagle w gospodarstwie domowym pojawił się kolejny samochód. Warto również o niej pomyśleć przy okazji budowy pomieszczenia gospodarczego, domku na narzędzia lub dodatkowego garażu wolnostojącego. Jeśli nawet pierwotnie nie będzie wykorzystywana jako miejsce postojowe – może przydać się w przyszłości.

Zobacz także