Remont - poradnik

Jak naprawić uszkodzony narożnik ściany?

Im wyższa ścianka kolankowa, tym większa kubatura pomieszczeń na poddaszu (fot. Velux)
Wypukłe narożniki są niestety miejscem, w którym uszkodzenia pojawiają się często. Dodatkowo, naprawa tych miejsc nie jest tak łatwa jak płaszczyzn ściany. Maskować gipsem i farbą można jedynie niewielkie odpryski. Jeśli jednak narożnik został zdeformowany – konieczne jest odtworzenie jego kształtu. Do powyższego celu można wykorzystać taśmę z wkładką aluminiową lub po prostu wstawić nowy profil narożnikowy. Powinniśmy pamiętać, że wymiana profilu aluminiowego polega na wyjęciu starego elementu w całości, a nie jedynie w obszarze występowania uszkodzenia. Obróbki gipsowe w narożnikach należą niestety do jednych z trudniejszych do wykonania. Dlatego też jeśli nie mamy zbytniej wprawy w szpachlowaniu – lepiej poprośmy o pomoc fachowca.

Odszkodowanie za zalane mieszkanie - jak uzyskać?

grzyb na ścianie po zalaniuJeśli nasze mieszkanie z jakichś powodów uległo zalaniu – szkody trzeba jak najszybciej zgłosić do Towarzystwa Ubezpieczeniowego, z którym zawarliśmy umowę ubezpieczeniową. Na miejsce zdarzenia z całą pewnością przybędzie rzeczoznawca, który dokona wyceny zakresu strat. Jeśli zalanie spowodował niefrasobliwy sąsiad – odszkodowanie zostanie nam wypłacone z jego ubezpieczenia. Gdy, jednak to nam zdarzyła się nieszczęśliwa w skutkach awaria – pieniądze będą pochodziły z naszych własnych składek. W sytuacji, kiedy mieszkanie w ogóle nie posiada ubezpieczenia, a szkodę w nim spowodował ktoś inny – roszczeń wobec niego można dochodzić jedynie na dość skomplikowanej drodze sądowej. Dlatego też zawsze, kiedy nad naszym mieszkaniem znajduje się inne – posiadanie ubezpieczenia na wypadek zalania jest bardzo wskazane.

Jak naprawić sufit po zalaniu?

plama na suficieNaprawa sufitu zależy w dużej mierze od rozmiarów powstałych na skutek zalania szkód. Zawsze jednak widok brunatnych zacieków wiąże się z koniecznością zeskrobania odspojonych od podłoża warstw farby oraz gładzi, a czasami również fragmentu tynku. Miejsca ubytków należy najpierw starannie osuszyć, a następnie pokryć preparatem gruntującym. Po jego wyschnięciu można przystąpić do uzupełniania dziur. Rodzaj zastosowanego materiału powinien odpowiadać temu, który został wcześniej usunięty. Przy niewielkich zaciekach, wystarczająca okazuje się cementowa szpachla w kolorze białym, którą należy starannie nanieść na sufit szpachelką. Podczas nanoszenia konieczna jest dbałość o wygładzanie szpachlowanych powierzchni. Pozostałe nierówności szlifuje się po wyschnięciu szpachli, a następnie maluje sufit wybraną farbą malarską.

Zobacz także